Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Karar günü: Koalisyon mu erken seçim mi?

© AA / Hakan Göktepe Ahmet Davutoğlu-Kemal Kılıçdaroğlu
Ahmet Davutoğlu-Kemal Kılıçdaroğlu - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koalisyon kararını vermek için bugün bir araya geliyor. Liderlerin saat 14:00'teki bu üçüncü buluşmasında kesin karar çıkmasa bile, tablonun biraz daha netleşmesi bekleniyor.

Parti heyetlerinin "istikşafi" görüşmelerinin ardından AK Parti ve CHP genel başkanları 10 Ağustos'ta bir araya geldi. Partilerin heyet başkanları Ömer Çelik ve Haluk Koç'un da katıldığı bu liderler buluşması 4 saat 20 dakika sürdü. Liderlerin ikinci buluşması bugün gerçekleşecek. Saat 14:00'te Ankara Palas'ta yapılacak toplantıda koalisyonun akıbetinin belli olması bekleniyor.

Hüseyin Çelik - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Hüseyin Çelik yanıtladı: AK Parti-CHP koalisyonu kurulacak mı?
Gazetecilerin görüşmeyle ilgili sorularına ayrıntıya girmemek için kısa bir yanıt veren Başbakan Davutoğlu, "Heyetlerin sunduğu raporu Kılıçdaroğlu ile değerlendirdik. Kılıçdaroğlu açıklama yapmadan açıklama yapmayı doğru görmem. Perşembe tarihi bir açıklama bekleniyor gibi görmemek lazım" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise sessiz kalmayı tercih etti.

AÇIKLAMALAR ÇELİK VE KOÇ'TAN GELDİ

Çankaya Köşkü'ndeki görüşmeden sonra açıklama yapanlar ise Ömer Çelik ve Haluk Koç oldu. Çelik, "En geniş yelpazede Türkiye'yi hükümetsiz bırakmamak için her şey görüşüldü" dedi. Bugün yapılacak toplantıyı da işaret eden Çelik, "Sonraki görüşmede nihai sonuç alınacak" dedi. Haluk Koç ise "Ülkeyi rahatlatacak bir siyasi irade için sorumluluk taşıyor ve gereğini yapıyoruz. İki siyasi partinin tabanına karşı sorumlulukları var ama ülke menfaati bu farklılıkları aşmayı gerektiriyor" diye konuştu.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özen - Sputnik Türkiye
CHP’li Özgür Özel: Koalisyonun olup olmayacağı yarın belli olacak
Her iki parti de bu görüşme öncesinde Çarşamba günü yönetim kademelerinde koalisyon görüşmelerini ele aldı. Ak Parti'de Başbakan Davutoğlu başkanlığında Merkez Yürütme Kurulu toplantısı yapıldı. CHP'de ise hem milletvekilleriyle kapalı grup hem de Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu toplantıları yapıldı.

HEYETLERİN GÖRÜŞMELERİ

35 saat 5 toplantıda koalisyon görüşmesi yapan AKP ve CHP heyetlerinin üzerinde uzlaştığı ve uzlaşamadığı başlıklar var. Heyetlerin bir rapor haline getirip genel başkanlara sunduğu bu ana başlıklar; ekonomi, sosyal politikalar, çevre ve mülkiyet ilişkileri, yeni anayasa ve özgürlükler, kuvvetler ayrılığı, seçim barajı ve toplumsal uzlaşı, dış politika.

Her iki partiden de hangi başlıklarda anlaşmaya uzak olduklarına ilişkin net açıklama gelmedi ancak kulislere yansıyan bilgiler, ekonomi, dış politika ve yeni anayasa başlıklarında partilerin ayrı düştüğünü gösteriyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала