Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Ferguson'u yeni şiddet dalgası sardı

Abone olTelegram
Ferguson'da yine şiddet olayları yaşanıyor, yine onlarca yaralı var, yine yağmacılar iş başında, yine olağanüstü hal ilan edildi. Polise yardım için kente Ulusal Muhafızlar takviye edildi ancak sokaklarda simgesi olmayan üniforma giyen silahlı kişilere de rastlanıyor.

Olağanüstü halin ilan edildiği Ferguson'da protestocular ile güvenlik güçleri arasında sert karşı duruş yaşanıyor. Yüzlerce gösterici kentin merkez caddesinde protesto gösterisi yaparken, polis memurlarına taş ve buz dolu şişeler atılmaya başladı.

Gelişmiş koruma ekipmanı kullanan polisler, gösteriyi dağıtma emri aldı.

Protestocular, günün en yoğun saatinde, Ferguson'un çıkışındaki 70. Highway otobanını trafiğe kapattı. Arabalar, neredeyse insanları ezmeyi gözüne alarak ilerlemeye çalışıyordu. Olay yerine gelen polisler 50 kişiyi birden gözaltına aldı.

Ferguson'da Michael Brown anması - Sputnik Türkiye
ABD'de olağanüstü hal: 50 gözaltı
Siyahi genç Michael Brown'un öldürüldüğü günden geçen bir yılda Ferguson'da yönetim tamamen değişti. Belediye Başkanı ve polis şefi siyahi, kurallara uyulmasını ABD Adalet Bakanlığı takip ediyor ama kent sakinleri bir şeylerin değiştiğini hissetmiyor.

Göstericilerinden biri, "Şimdi tek cephede birleşerek adalet talep etme zamanı!" dedi.

Öldürülen Dontre Hamilton'un annesi Maria, "Hiçbir sebebi yokken sokaklarda silahsız, ruh hastası, mahkum çocuklarımızı öldürüyorlar. Bunu durdurmalıyız" çağrısında bulundu.

ANMA GÜNÜ ÇATIŞMAYA DÖNÜŞTÜ

Michael Brown'u anma günü olan 10 Ağustos'taki barışçıl gösteri polisle silahlı çatışmaya dönüştü. Ateş, gazetecilere kente huzurun hakim olduğunu söylemek isteyen polis şefinin açıklaması sırasında açıldı. İnceleme sonucu, Michael Brown'un sınıf arkadaşı 18 yaşındaki Tyrone Harris'in silahı ateşlediği tespit edildi. Polisin karşılık vermesi sonucu yaralanan genç, ağır durumda hastaneye kaldırıldı.

Bu arada Ferguson cadde ve sokaklarında, üzerinde simgesi olmayan üniforma giyen silahlı kişiler belirdi. Yemine Sadık Olanlar adlı grubun üyesi olan bu beyazlar, ellerinde silahlarla, yoğunlukla siyahilerin yaşadığı Ferguson'da Anayasa'yı korumak ve düzeni sağlamak istediklerini açıklıyor.

Siyahi bir vatandaşın, "Siz, beyazlar, Anayasa'nın 2. değişikliğinden yararlanarak burada tüfekle geziyorsunuz. Bizlere ise burada durmak ve barışçıl gösteri hakkımızı kullanmak bile yasak. Bizleri gazla zehirliyorlar, coplarla dövüyorlar, gözaltına alıyorlar. Bu konuda ne düşünüyorsun?" sorusuna Yemine Sadık Olanlar üyelerinden biri, "Hiçbir şey düşünmüyorum. İlk günlerde burada yoktum. Size nasıl davranıldığını bilmiyorum" karşılığını veriyor.

Polis, silahlı beyaz vatandaşların sokaklarda dolaşmasından memnun değil ama onları sokaklardan kovmak için acele de etmiyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Ferguson polisinin kullandığı yöntemlerin ırkçı olduğunu kabul etti. Arşivleri araştıran bakanlık, şaşkınlık yaşıyor: Tutuklama kararlarının yüzde 96'sı siyahilere yönelik alınmış.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала