Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Nusra Cephesi çekildi, 'Türkmen gruplar yerleşmeye başladı'

© AFP 2022 / AAMIR QURESHI Suriyeli muhalifler
Suriyeli muhalifler - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci ve sahadaki gruplardan Sultan Murat Tugayları'nın komutanı Yusuf Salih, Halep kuzeyindeki bölgede Nusra Cephesi'nden boşalan yerlere farklı Türkmen grupların yerleşmeye başladığını belirtti.

Suriye'nin kuzeyinde Nusra Cephesi'nin aldığı bir kararla boşalttığı yerlere Türkmen grupların yerleşmeye başladığı bildirildi. 

Suriye sınırında yaşanan gelişmeler - Sputnik Türkiye
'ABD ve Türkiye anlaştı: Kürtler güvenli bölgeye alınmayacak'
BBC Türkçe'ye konuşan Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci,  Sultan Murat Tugayları, Şam Cephesi ve Nureddin Zingi Tugayları'nın boşalan alanlara yerleşen gruplar içinde yer aldığını söyledi. Cevizci, bu hareketlenmenin Türkiye'nin güvenli bölge planıyla ilgisinin ne olduğuna dair soruyu cevaplarken şu an sahada yaşananların grupların kendi inisiyatiflerine bağlı olduğunu belirtti.

'GÜVENLİ BÖLGE SAHADA UYGULAMAYA GEÇTİ'

Güvenli bölge konusunda "sahadaki güçlerin daha hızlı hareket ettiğini" söyleyen Cevizci, şunları ifade etti: "(Sahadaki gelişmeler) güvenli bölge planıyla paralel olması gerekirken daha hızlı gidiyor. Güvenli bölge projesi dışarıda tartışılırken sahada uygulamaya geçmiş gibi bir hal var. Ama hala bu noktada kesinleşmiş bir ilan yok. Güvenli bölge oluşturulma konusu olsaydı şimdiye kadar bir hava desteği olabilirdi ya da Türkiye karadan bir operasyon yapabilirdi. Ama hiçbir müdahalenin olmadığını biliyorum."

"Sahadaki hareketlenme, kendiliğinden kaynaklanan bir hareketlenme. Yukarıdan bir istek ya da talimat doğrultusunda olduğunu düşünmüyorum" diyen  Cevizci, "Türk ordusunun Babel Selam sınır kapısından Suriye'ye girdiği" yönündeki iddiaların gerçekle bağı olmadığını söyledi.

Nusra Cephesi'nden boşalan yerlere giden güçlerin Suriye'nin orta bölümünden gittiğini belirten Cevizci,  ayrıca son günlerde eğit-donat programındaki gruplardan ya da sivillerden de herhangi bir geçiş olmadığını da vurguladı.

'2 BİN KİŞİYİ DAHA BURAYA GETİRECEĞİZ'

Suriyeli muhalifler - Sputnik Türkiye
MİT'ten sır toplantı: Yeni bir ordu kuruluyor
Sultan Murat Tugayları'ndan Yusuf Salih bölgeye Halep'ten geldiklerini söyledi: "Silahlarımızla, 50 araçla Halep'ten bu alana geldik. Türkmenlerin ağırlıklı olarak yaşadıkları yerlere yerleştik. Buraya 850 savaşçımız yerleşti. Önümüzdeki günlerde bu bölgelere yeni takviyeler yapacağız. 2 bin kişiyi daha buraya getireceğiz. IŞİD bitse dahi bölgede sürekli 2500-3000 kişi bulunacak."

Suriyeli Türkmen grupların Nusra Cephesi'nin boşalttığı alanları doldurmaya devam edeceği iddia ediliyor. Türkiye hükümeti ‘güvenli bölge'nin Azez-Cerablus hattında oluşturulmasını istiyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала