- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

Fikret Otyam cemevinden türkülerle uğurlandı

© AA / Sinan Özmüş Fikret Otyam cenaze
Fikret Otyam cenaze - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Antalya'da önceki gün yaşama veda eden ressam, gazeteci-yazar Fikret Otyam için Antalya'da Cemevi'nde tören düzenlendi. Otyam, yarın Nevşehir Hacıbektaş'ta 'Türkülerle gömün beni' türküsü eşliğinde defnedilecek.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Kültür ve Cemevi'nde, 89 yaşında yaşama veda eden Otyam'ın vasiyeti üzerine kendisinin yaptığı Hacı Bektaş Veli tablosunun önünde düzenlenen törende, eşi Filiz Otyam taziyeleri kabul etti.

Fikret Otyam'ın tabutu başında sanatçılardan Zeynep Karababa türkü söylerken, Sümer Ezgü ve Hüseyin Turan da barak havaları okudular. Sanatçılar, Otyam'ın kendileri için adeta "manevi baba" gibi olduğunu da belirttiler. Semah gösterisinin ardından cenaze aracına konulan naaş, alkışlar eşliğinde Ankara'ya gönderildi.

© Fotoğraf : DHAFikret Otyam'ın tabutu başında Zeynep Karababa türkü söylerken, Sümer Ezgü ve Hüseyin Turan da barak havası okudu.
Fikret Otyam'ın tabutu başında Zeynep Karababa türkü söylerken, Sümer Ezgü ve Hüseyin Turan da barak havası okudu. - Sputnik Türkiye
Fikret Otyam'ın tabutu başında Zeynep Karababa türkü söylerken, Sümer Ezgü ve Hüseyin Turan da barak havası okudu.

Törene, Fikret Otyam'ın eşi ve çocuklarının yanı sıra CHP Antalya milletvekilleri Deniz Baykal, Mustafa Akaydın ve Niyazi Nefi Kara ile sanatçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"ALEVİ-BEKTAŞİ İNANCINA ÇOK İNANIRDI, SEVERDİ"

Filiz Otyam, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşinin 89 yıllık ömrünün hep savaşarak geçtiğini belirterek, Türkiye'de sorun olabilecek her konuyu ilk onun gündeme getirdiğini dile getirdi.

Fikret Otyam - Sputnik Türkiye
YAŞAM
Fikret Otyam hayatını kaybetti
Fikret Otyam için, "Bir sünni olarak doğmasına rağmen Alevi-Bektaşi inancına çok inanırdı, severdi" diyen Otyam, "Hünkar'ı onu çağırdı" diye konuştu.

Filiz Otyam, törenin yapıldığı cemevinin temelinin eşi tarafından atıldığını dile getirerek, "Onun için kendini sorumlu hissediyordu. Arkadaşlara destek olmak için zaman zaman tablo hediye etti. Onlardan gelir elde edildi. 'Beni bu tablonun altında gönderin' diye vasiyeti vardı" dedi.

Fikret Otyam için 11 Ağustos Salı günü saat 12.30'da Ankara'daki Çankaya Kültür Merkezinde bir tören gerçekleştirilecek. Buradaki törenin ardından Otyam'ın cenazesi, götürüleceği Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesindeki Çilehane'de yapılacak törenin ardından, İz Bırakan Aydınlar Gömütlüğü'ne defnedilecek.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала