Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

ABD polisi, Brown'ın anmasında arkadaşını vurdu

© AFP 2022 / Michael B. ThomasABD'de Michael Brown gösterileri
ABD'de Michael Brown gösterileri - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
ABD'nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında, 18 yaşındaki siyah Brown'un silahsız olmasına rağmen polis tarafından öldürülüşünün 1. yıl dönümü nedeniyle gece de süren protesto gösterileri düzenlendi. Gece boyunca devam eden gösterilerde çıkan olaylarda, Brown'un arkadaşı olan 18 yaşındaki Harris ağır yaralandı.

Michael Brown - Sputnik Türkiye
Michael Brown ölümünün 1. yılında anılıyor
Siyah Michael Brown'un 9 Ağustos 2014'te polis memuru Darren Wilson tarafından vurularak öldürüldüğü Ferguson'da, yüzlerce kişinin katıldığı anma töreni düzenlendi. ABD basınında yer alan haberlere göre, Brown için vurulduğu yerde 4.5 saat bekletilmesine atfen 4.5 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Törende konuşma yapan Michael Brown Sr, göstericilere, oğlunun ölümüne ilişkin soruşturmanın 'sümen altı edilmesine' izin vermedikleri için teşekkür etti. Cinayetin ardından yaşanan sokak olaylarına nazaran oldukça sakin geçen gösteri, birçok aktivist ile dini önderin de katıldığı ve kasabanın kilisesinde son bulan bir yürüyüşle devam etti.

Öte yandan Ferguson'da yüzlerce gösterici gece de sokaklardaydı.

YARALILARDAN BİRİ BROWN'UN ARKADAŞI

Yolları kapayan göstericiler polisin uyarılarına rağmen dağılmadı. Bunun üzerine polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti.

Diğer taraftan 20 el ateş sesi duyulması sokakları karıştırdı. Bir polis memuru ateş altında kaldığını, bunun üzerine kendisinin de ateş ettiğini söyledi. Olayda 2 kişi yaralandı. Yaralananlardan birinin Brown'un arkadaşı Tyrone Harris olduğu belirtildi. 18 yaşındaki Harris'in durumunun ağır olduğu açıklandı.

ST. LOUIS POLİSİ: SİVİL GİYİMLİ DÖRT POLİSE ATEŞ AÇILDI

St. Louis Polis Şefi Jon Belmar, düzenlediği basın toplantısında, Ferguson'da sakin bir havada başlayan tören sırasında bir adamın polise ateş açtığını, olayın, yüzlerce kişinin Batı Florissant Caddesi'nde toplandığı sırada yerel saatle 23.15'te meydana geldiğini açıkladı.

Belmar, saldırganın, üzerinde herhangi bir işaret bulunmayan polis aracındaki sivil giyimli dört memura ateş açtığını, polislerin, ateşe aracın içinden karşılık verdiğini, daha sonra araçtan çıkarak adamı takip ettiğini, takip sırasında yine silahını kullanan saldırgana tüm memurların ateş ettiğini söyledi.

Michael Brown - Sputnik Türkiye
Michael Brown'ı öldüren polis aklandı
Bu arada New York'ta ise kentin ünlü meydanlarından Union Square'de toplanan göstericiler, siyahlara karşı polis şiddetini ve söz konusu polislerin ciddi bir soruşturmaya tabi tutulmamalarını protesto etti. Protestocuların, Brown cinayetiyle patlak veren gösterilerin sembolü haline gelen sloganlardan biri olan 'Black Lives Matter' (Siyahların da canı var) yazılı pankartlar taşıdığı görüldü.

Michael Brown cinayeti, ülke genelinde son yılların en şiddetli protesto gösterilerinin yaşanmasına neden olmuştu. Polis memuru Wilson'ın, Kasım 2014'te yerel makamlarca açılan soruşturmada büyük jüri tarafından suçsuz bulunması ve başka eyaletlerde de benzer olayların yaşanması üzerine protestolar giderek tüm ülke geneline yayılmıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала