Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İran, başkentini taşımak istiyor

© Sputnik / Vladimir Fedorenko / Fotoğraf bankasına girTahran
Tahran - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İran'da başkentin Tahran'dan başka bir yere taşınması konusunda hararetli tartışmalar yaşanıyor.

İran meclisi, Aralık 2013'te, 97 ‘hayır' oyuna karşı 110 ‘evet' ile başkentin başka bir yere taşınmasına ilişkin kanunu kabul etmişti. Ancak o günden bu yana bu konuda hiçbir ilerleme kaydedilmedi.

IRNA'nın haberine göre, İran İçişleri Bakanı Abdülrıza Rahmani Fazli, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, son 20 yıldır tartışılan 'başkenti başka bir yere taşıma' fikrine katıldığını bildirdi.

Bakan, "Milletvekilleri, başkentin Tahran'dan başka bir yere taşınması teklifine onay verdiler ama projenin maddi alt yapısı henüz belli değil" dedi.

İran Cumhurbaşkanı'nın meclis işlerinden sorumlu yardımcısı Mecid Ansari, fikrin yaşama geçirilmesinin olanaksız olduğunu belirterek büyük masraflara işaret etti. Ansari, tüm devlet kurumlarının Tahran'dan başka bir yere taşınmasının mümkün olmadığını savundu.

Tahran, yaklaşık 8.3 milyonluk nüfusu ile Ortadoğu'nun en büyük kentlerinden biri. Kentin banliyölerinde yaklaşık 14 milyon kişinin daha yaşadığı ifade ediliyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала