Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Çipras: Avrupa göçmen krizinde daha çok yardımcı olmalı

© REUTERS / Eric VidalYunanistan Başbakanı Aleksis Çipras
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Yunanistan Başbakanı Çipras, "Yunanistan kriz içinde kriz yaşıyor. Ülkeye gelen göçmen sayısı imkanlarımızı aşıyor” vurgusu yapıp ülkenin maruz kaldığı yoğun göç karşısında Avrupa’nın daha çok yardımcı olması gerektiğini söyledi. Çipras, “Avrupa ülkelerinin bu konudaki tavrı, Avrupa'da gerçek anlamda dayanışma olup olmadığını gösterecek” dedi.

Kaçak göçmen - Sputnik Türkiye
Göçmen kotası Avrupa'yı kaygılandırdı, ilk hedef Yunanistan
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, İçişleri Bakanlığı'nda ülkede yaşanan göçmen sorunuyla ilgili gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, yasa dışı göç konusunun sadece Yunanistan'ı değil tüm Avrupa'yı ilgilendiren son derece kritik bir konu olduğunu belirtti.

‘YUNANİSTAN KRİZ İÇİNDE KRİZ YAŞIYOR'

Yunanistan'ın içerisinde bulunduğu ekonomik krizin yanı sıra göçmen sorunuyla da mücadele ettiğini ifade eden Çipras, "Yunanistan kriz içinde kriz yaşıyor. Ülkeye gelen göçmen sayısı Yunanistan'ın imkanlarını aşıyor. Yunanistan Avrupa'nın sınırı ve büyük göçmen akınına maruz kalıyor. Avrupa'nın yardımı olmadan bu konuyla başa çıkmakta büyük zorluklar yaşıyoruz" dedi.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos - Sputnik Türkiye
Yunanistan, Avrupa'yı 'kaçak göçmenlerle' tehdit etti
‘AVRUPA DAYANIŞMASIYLA İLGİLİ BEKLENTİ OLACAK MI, YOKSA HERKES KENDİ SINIRLARINI MI KORUYACAK, GÖRECEĞİZ'

Çipras, Atina hükümetinin ülkeye gelen sığınmacıları insanca koşullarda ağırlamak istediğini ancak, kendi imkanlarının bunun için yeterli olmadığını belirterek şunları kaydetti: "Biz, bu kişileri insan gibi karşılamak istiyoruz ve kendi imkanlarımızla bunun için çaba gösteriyoruz. Ancak bu konuda acilen Avrupa'dan yardım gelmeli. Avrupa'da göçmen sorunuyla ilgili dayanışmanın gerçek mi, yoksa sadece lafta kalıp ağır koşullarda verilen krediyle mi sınırlı olduğu bu konuda belli olacak. Avrupa dayanışmasıyla ilgili beklenti olacak mı, yoksa herkes kendi sınırlarını mı koruyacak, göreceğiz."

‘TÜRKİYE İLE ANLAŞMA OLMASI LAZIM’

Yunanistan'a gelen göçmenlerin büyük bölümünün Türkiye'den geldiğini ifade eden Çipras, "Türkiye ile anlaşma olması lazım. Çünkü 2 milyon göçmen oradan bize geliyor. Aynı konunun Suriye ve Libya gibi ülkelerle de görüşülmesi lazım" dedi.

Kaçak göçmenler - Sputnik Türkiye
Akdeniz'den Avrupa'ya bu yıl 102 bin göçmen ulaştı
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre, yılbaşından bu yana Avrupa'ya kaçak yollarla giren göçmen ve mülteci sayısı 224 bine ulaşırken, bu yıl deniz yoluyla Yunanistan'a gelen göçmen sayısı ise 124 bini buldu.

Yunan makamlarınca yapılan açıklamalarda ise, yasa dışı yollardan Yunanistan'a gelenlerin sayısının önceki yıla oranla üç kat arttığı belirtilirken, yoğun göçmen akını nedeniyle yığılma görülen adalardaki göçmenlerin bir bölümü Atina'ya taşınmıştı. Yunan medyası, yabancı basında çıkan ‘turistlerin göçmenler nedeniyle adalarda sıkıntı yaşadığına' ilişkin haberler nedeniyle göçmenlerin ana karaya taşınması kararı alındığını yazmıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала