GÖRÜŞ

HDP uluslararası destek arayışında

© AA / Murat Kula HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Çözüm Süreci'nin tıkanarak çatışmasızlık ortamının sona ermesi üzerine HDP, hem bu süreçteki tutumunu anlatmak hem de sürecin yeniden başlamasını sağlamak amacıyla uluslar arası destek arayışı başlattı. Bu kapsamda çeşitli ülkelerin büyükelçileri ve temsilcileri ile görüşmeler yapan HDP, Brüksel'de de temaslarda bulunacak.

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ - Sputnik Türkiye
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ hakkında fezleke hazırlandı
Türkiye'de özellikle 7 Haziran seçimleri sonrasında siyaset sertleşirken, Çözüm Süreci de tıkandı. Çatışmasızlık ortamı sona ererken, PKK'ya yönelik operasyonlar da devam ediyor. Özellikle AK Parti ile çözüm sürecinin aktörlerinden HDP arasında da sert tartışmalar dikkat çekiyor. Sık sık "PKK silahlı eylemlerini sona erdirsin, askeri operasyonlara da son verilsin' diyerek çatışmasızlık sürecine yeniden dönülüp sürecin kaldığı yerden devam etmesini isteyen HDP, bir süredir uluslararası destek için de görüşmeler yapıyor.

BÜYÜKELÇİLER VE AB İLE GÖRÜŞME

HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ bu kapsamda geçtiğimiz haftalarda İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi, ABD ve İngiltere Büyükelçileri, AB Türkiye Delegasyonu ev sahipliğinde AB'ye üye ülkelerin büyükelçileri ve müsteşarlarıyla bir araya geldi. Demirtaş ayrıca AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ile telefonda görüştü.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
HDP'den Erdoğan ve Davutoğlu'na suç duyurusu
DEMİRTAŞ'IN BRÜKSEL ZİYARETİ

HDP Eş Başkanı Demirtaş, son olarak da Brüksel'e gitme kararı aldı. Demirtaş, Brüksel'e gitmek için bütün programlarını iptal etti. Bu çerçevede gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle görüşme de ertelendi. Avrupa Parlamentosu'nda da görüşmeler yapacağı ifade edilen HDP Eş Başkanı Demirtaş'ın, Brüksel'de eski DEP Milletvekilleri, Kongre-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal ve KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar'la da görüşeceği ifade ediliyor.

'SAVAŞ KONSEPTİNİ DURDURMAYA YÖNELİK'

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, konuyla ilgili Sputnik'e yaptığı açıklamada parti olarak yoğun bir çaba içinde olduklarını vurgularken, "Hem ulusal kamuoyunu hem de uluslar arası kamuoyunu Türkiye'deki bu savaş konseptine karşı duyarlı kılacak bir çabamız var.

Orhan Miroğlu - Sputnik Türkiye
GÖRÜŞ
Miroğlu: Süreci İmralı-HDP üzerinden götürme yanlışından dönülüyor
Brüksel'de de bu yönlü bir takım diplomatik görüşmeler olacak. Orada örgütlenmiş olan kurumlarla bir takım görüşmeler olacak. Hem Türkiye'deki mevcut gelişmelerle ilgili bilgiler verilecek, hem de HDP'nin pozisyonu net olarak oraya aktarılacak. Onun dışında farklı bir anlam yüklemek doğru olmaz" diye konuştu.

'MEVCUT DURUM SÜRDÜRÜLEMEZ, MÜZAKERE MASASINA DÖNÜLMELİ'

HDP'li Baluken, bu temasların dışında yeniden Çözüm Süreci'nin canlandırılması için AK Parti dahil yeni temasların olup olmayacağına ilişkin soru üzerine de, şunları söyledi:

"Çözüm Süreci'nin ne kadar anlamlı olduğu, son birkaç hafta içerisinde yaşadığımız gelişmelerden de tekrar anlaşıldı. Binlerce insan yaşamını yitirdikten sonra bile Kürt meselesinin çözümüyle ilgili geleceğimiz nokta müzakere masasıdır.

Muharrem Erkek - Sputnik Türkiye
GÖRÜŞ
CHP'li Erkek: Diyarbakır erken seçim değil, CHP-AKP koalisyonuyla çözüm istiyor
Dolayısıyla böylesi bir gerçeklik önümüzde dururken sürece geri dönmeme ısrarını, bilinçli bir çatışma ve kaos zemini yaratma arayışı olarak değerlendiririz. AKP'nin şu andaki mevcut pozisyonu odur. Ama bu pozisyonun sürdürülebilirliliği yok. Her gün Türkiye'de onlarca gencin yaşamını yitirmesi ve bunun bir takım erken seçim ve iktidar hesapları üzerinden ortaya konuluyor olmasına karşı büyük bir toplumsal tepki var. Bu toplumsal tepki, çok politik bir şekilde giderek örgütleniyor. AKP'nin mevcut durumu çok uzun vadede sürdürebileceği kanaatinde değilim. AKP müzakere masasına tekrar gelirse, bunu olumlu bir gelişme olarak değerlendiririz. Bu konuda Eş Başkanımızın bütün siyasi partilere diyalog kanallarının açık olduğunu belirten görüşleri yansıdı. Ama AKP'den bugüne kadar bu çağrıya herhangi bir yanıt gelmiş değil."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала