Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

CHP'li Erkek: Diyarbakır erken seçim değil, CHP-AKP koalisyonuyla çözüm istiyor

Abone olTelegram
Çatışmasızlık ortamının bitmesinin ardından Diyarbakır'da incelemelerde bulunan CHP heyetinde yer alan Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek izlenimlerini Sputnik'e anlattı. Erkek, Diyarbakır'da yaşayan halkın gelinen noktada huzursuz olduğunu, erken seçimi değil, CHP-AKP koalisyonuyla Kürt sorununun çözümünü istediğini aktardı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani - Sputnik Türkiye
Barzani'den PKK'ya Çözüm Süreci eleştirisi
CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, parti olarak son dönemde yaşanan gelişmeler konusunda TBMM'de Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdiklerini anımsattı. Neden yeniden bu noktaya gelindiğinin derinlemesine araştırılmasını istediklerini vurgulayan CHP'li Erkek, şöyle konuştu:

"Uzun süredir bir çatışmasızlık, Çözüm Süreci devam ediyordu. 'Anneler ağlamasın'dan 'bütün evlatlarımızı feda ederiz' noktasına gelmek doğru değil. Biz artık Türkiye'de barış, huzur istiyoruz. Onun için Diyarbakır'a gittik. Diyarbakır'da esnaf ile sivil toplum örgütleriyle buluştuk, onları dinledik. Kendileri de çok mutlu oldular. Özellikle böyle bir çatışma ortamında onları dinlemek çok önemli. Barış ortamında herkes gider. CHP olarak biz yine bu konuda gerekeni yapacağız. Gördük ki onlar da, gelinen noktadan hayal kırıklığı yaşıyorlar."

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan - Sputnik Türkiye
Akdoğan: HDP barajı geçmek için çözüm sürecini feda etti
'CHP İKİ TARAFA DA KREDİ AÇMIŞTI'

Muharrem Erkek, Güneydoğu ve Kürt sorununun çözümünün adresinin Meclis olduğunu anlattıklarını söyledi. Erkek, geçmişte bu sürecin kapalı kapılar ardından yürütüldüğünü, bunun doğru olmadığını da CHP olarak söylediklerini ifade etti. CHP olarak Çözüm Süreci'ni baltalamadıklarını da vurguladıklarını kaydeden Erkek, "Biz barış süreci için iki tarafa da kredi açtık. Uyarılarımızı da yaptık ve bunlarda ne kadar haklı olduğumuzu da ifade ettiler. Gelinen noktada CHP'nin ne kadar haklı olduğunu, onlar da söyledi. Ama önemli olan insanların ölmemesi. Artık asker ve polis de ölmesin, sivil insanlar da ölmesin. Türkiye bunu hak etmiyor" diye konuştu.

Sawsan Chebli - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Berlin: Çözüm Süreci durmamalı
'AKP BÖLGEDE BİTTİ'

Bölge halkının derhal çatışmasızlık ortamına geri dönülmesini istediğini kaydeden CHP'li Muharrem Erkek, "Bölge halkı, PKK'nın derhal silah bırakmasını, devletin ve hükümetin de bu operasyonları durdurmasını ve tekrar çatışmasızlık sürecine dönülmesini istiyor" dedi. Erkek, Diyarbakır'da AK Parti'ye hiçbir güvenin kalmadığını gördüğünü de belirterek, "Önümüzdeki seçimde AKP'nin Doğu ve Güneydoğu'da milletvekili çıkarabileceğine de inanmıyorum. Galiba 17 milletvekilleri var, artık onu da çıkaramazlar. Çünkü, kendi ihtirasları sebebiyle Türkiye'yi kirli bir savaşın içine çektiği düşünülüyor. Sanki ülkede seçim olmadı gibi hareket ediliyor. Halbuki, yeni hükümetin kurulması ve önemli bütün kararları onun vermesi gerekir. Erdoğan fiili başkanlığını yürütebilmek için tek başına bir hükümet istiyor herhalde. Onu buluna kadar da seçime gideceğiz" dedi.

Tahir Elçi - Sputnik Türkiye
GÖRÜŞ
Bölge halkının Çözüm Süreci'ne güveni azaldı mı?
'DİYARBAKIR'DA BÜYÜK ENDİŞE VE HAYAL KIRIKLIĞI VAR'

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Diyarbakır'da çok büyük bir endişe ve hayal kırıklığı olduğunu ifade ederken, CHP'ye güvenin arttığını da gördüklerini söyledi. Erkek, "CHP'nin içinde olacağı bir hükümetin artık bu sorunu çözeceğine inanıyorlar. Bizim çatışmanın devam ettiği bir süreçte Diyarbakır'a gelmemizden, onları dinlememizden büyük mutluluk duydular. Biz Diyarbakır'da MHP'den bile az oy aldık biliyorsunuz. Ama genel başkanımız Diyarbakır'a üç defa gitti. Biz bölgeye gitmeye, çalışmaya devam edeceğiz. Bölge halkı da bizim samimiyetimizi görmeye başlamış" dedi.

Murat Karayılan - Sputnik Türkiye
Karayılan: Çözüm süreci 'ara dönem'de, artık bekleyemeyiz
'ARTIK CHP OLMADAN SORUNUN ÇÖZÜLEMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORLAR'

CHP'li Erkek Diyarbakır'da bir erken seçim istenmediği, CHP-AKP koalisyonu istendiğini ifade ederek, "Sivil toplum kuruluşlarının büyük çoğunluğu bunu açıkça ifade etti. Artık size güveniyoruz, siz olmadan bu sorunun çözülemeyeceğine, barışın kurulamayacağına inanıyoruz diye açık açık söylediler. 'Çok haklıymışsınız, bu süreç kapalı kapılar ardında değil, Meclis'te, meşru zeminde götürülmeliymiş' diye görüş belirtiyorlar. CHP o uyarıyı yıllarca yaptı ama süreci de destekledi" diye konuştu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала