Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

IŞİD, Musul'daki tarihi heykelleri balyozlarla yıktı

© Fotoğraf : TwitterIŞİD Musul'da binlerce yıllık antik heykelleri yıktı
IŞİD Musul'da binlerce yıllık antik heykelleri yıktı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Irak'ta binlerce eserin bulunduğu Musul Kütüphanesi'ni yakan IŞİD, Musul Müzesi'ndeki heykel ve diğer sanat eserlerini de balyozlarla yıktı. IŞİD, militanların, antik heykelleri parçaladığını gösteren görüntüleri sosyal medya aracılığıyla yayımladı.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) - Sputnik Türkiye
IŞİD bugüne kadar en az 100 bin kitap ve el yazmasını yaktı
IŞİD Irak'ın kültürel miraslarını yok etmeyi sürdürüyor. Bugüne kadar en az 100 bin kitap ve el yazmasını yakan IŞİD, son olarak tarihi Musul Müzesi'ndeki heykelleri ve diğer kıymetli sanat eserlerini yıktı.

IŞİD'in sosyal medya aracılığıyla yayımladığı görüntülerde militanların balyozlarla müzedeki heykelleri yıktığı görülüyor. Musul'da 1952'de kurulan müzedeki duvar kabartmaları ve diğer değerli eserler de militanlarca parçalandı.

CAHİLİYE DEVRİNE AİT, ŞERİATA AYKIRI

Görüntüde konuşan IŞİD militanı, Asurlulardan kalma eserlerin ‘cahiliye devrine' ait olduğunu savundu. Söz konusu eserlerin, şeriata aykırı olduğunu iddia eden militan, Musul'da buna benzer tüm eserleri yıkacaklarını ifade etti.

© Fotoğraf : TwitterKırılan heykellerin geçen yıl Haziran'da IŞİD'in eline geçen Musul'da olduğu belirtildi
Kırılan heykellerin geçen yıl Haziran'da IŞİD'in eline geçen Musul'da olduğu belirtildi - Sputnik Türkiye
Kırılan heykellerin geçen yıl Haziran'da IŞİD'in eline geçen Musul'da olduğu belirtildi
© Fotoğraf : TwitterIŞİD, militanların, antik heykelleri parçaladığını gösteren görüntüleri sosyal medya aracılığıyla yayımladı.
IŞİD, militanların, antik heykelleri parçaladığını gösteren görüntüleri sosyal medya aracılığıyla yayımladı. - Sputnik Türkiye
IŞİD, militanların, antik heykelleri parçaladığını gösteren görüntüleri sosyal medya aracılığıyla yayımladı.
© Fotoğraf : Twitter IŞİD Musul'da binlerce yıllık antik heykelleri yıktı
 IŞİD Musul'da binlerce yıllık antik heykelleri yıktı - Sputnik Türkiye
IŞİD Musul'da binlerce yıllık antik heykelleri yıktı

MİLİTANLAR, HÜKÜMETE AİT BİNALARI HAVAYA UÇURDU

Öte yandan Musul eski Polis Müdürü Albay Mazın Hamdani, terör örgütü IŞİD'in şehir merkezindeki hükümet binalarını ve Kürt partilerine ait yerleri yıkmaya başladığını ileri sürdü.

Hamdani, "IŞİD artık Musul'u elinde tutabileceğine olan inancını yitirdi. Bu nedenle Musul'daki İl Emniyet Genel Müdürlüğü ile Suçlarla Mücadele Merkezi binalarını havaya uçurdu" dedi.

IŞİD'in daha önce Kürt siyasi partilerine ait binaları da yıktığını hatırlatan Hamdani, teröristlerin arkalarında harabeye dönmüş bir şehir bırakmak istediklerini dile getirdi.

BİNLERCE YILLIK ESERLERİ YAKMIŞTI

IŞİD, geçen cumartesi 8 binden fazla tarihi kitabın yer aldığı Musul Halk Kütüphanesi'ni yakmıştı. Kütüphanede Osmanlı, Abbasi, Eyyübi ve medeniyetlere ait çok değerli el yazması eserler bulunuyordu. Irak İnsan Hakları Bakanlığı da kütüphanenin yakıldığını doğrulamıştı.

‘BİZİ ORTAÇAĞ'A GÖTÜRMEK İSTİYORLAR'

Savunma Bakanı Halit el-Ubeydi ise 22 Şuba'taki açıklamasında, "Bana gelen bilgilere göre IŞİD, Musul Kütüphanesi'ndeki 8 bin matbuat ve değerli kitabı yaktı. Bunlar, herkesi hedef alan korkunç teröristlerdir. Bizi Ortaçağ'a götürmek istiyorlar" demişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала