- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

National Geographic'in 'Afgan kızı', sahte kimlikle yakalandı

© AFP 2022 / Clemens BilanFotoğrafçı Steve McCurry tarafından 1985 yılında çekilen ve National Geopraphic dergisine kapak olan ünlü 'Afgan kızı' Şerbet Gula
Fotoğrafçı Steve McCurry tarafından 1985 yılında çekilen ve National Geopraphic dergisine kapak olan ünlü 'Afgan kızı' Şerbet Gula - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Fotoğrafçı Steve McCurry'nin bir mülteci kampında tanışıp fotoğrafını çektiği ve 1985'te National Geographic'e kapak olan yeşil gözlü ve hızmalı ‘Afgan kızı'nın yeni bir fotoğrafı ortaya çıktı.

Fotoğraf çekildiği sırada 12 yaşında olan ve söz konusu fotoğrafıyla derginin deyim yerindeyse alametifarikası haline gelen Şerbet Gula, Pakistan'da sahte kimlikle yaşarken yakalandı.

Geçen yıl Pakistan'ın denetim sistemini atlatıp sahte belgelerle kimlik almayı başaran binlerce Afgandan biri olan Gula, Nisan 2014'te Şerbet Bibi adıyla kimlik çıkartmıştı. Ancak Ağustos 2014'te Gula'nın belgelerinin sahte olduğu anlaşıldı.

Yetkililer, diğer pek çok Afganın olduğu gibi Gula'nın durumunun da Federal Soruşturma Ajansı (FIA) tarafından incelenmekte olduğunu açıkladı. Gula'nın resmi vatandaşlık başvurusu için çekilen son fotoğrafı da uluslararası basında kısa sürede yayıldı. Gula başvuruda doğum tarihini Ocak 1969, doğum yerini de Peşaver olarak verdi.

17 YIL GULA'NIN İZİNİ SÜRMÜŞTÜ

McCurry ilk fotoğrafın ardından 17 yıl boyunca Gula'yı aramış, sonunda 2002'de Afganistan'da ulaşmayı başarmıştı. O sırada bir fırıncıyla evli ve 3 çocuklu olan Gula'nın kimliği biyometri teknolojisi ile kanıtlanmıştı. Genç kadın böylelikle bir kez daha National Geographic'e kapak olmuştu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала