Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rusya ve Güney Kıbrıs Rum yönetimi askeri işbirliği anlaşmasını imzaladı

© Sputnik / Michael Klimentyev / Fotoğraf bankasına girRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin - Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin - Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi askeri iş birliği anlaşması imzaladı. Rusya Devlet Başkanı Putin, "İki ülke arasındaki askeri iş birliği ve Rus donanmasına ait gemilerin Kıbrıs limanlarına girmesi kimseye karşı bir hareket değil" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis - Sputnik Türkiye
Putin - Anastasiadis görüşmesi başladı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis askeri iş birliği anlaşması imzaladı.

Moskova'daki Novo-Ogarevo Başkanlık Rezidansı'nda Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Anastasiadis'i kabul eden Putin, iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

Görüşmenin ardından liderler, Rusya ve Güney Kıbrıs Rum kesimi arasındaki 2015-2017 yılı faaliyet programını yanı sıra yatırım, eğitim, askeri gibi 9 farklı alanda iş birliği anlaşmasına imza attı.

Putin, "İki ülke arasındaki askeri iş birliği ve Rus donanmasına ait gemilerin Kıbrıs limanlarına girmesi kimseye karşı bir hareket değil" diye konuştu.

BORÇ YAPILANDIRILDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis - Sputnik Türkiye
Anastasiadis: Rusya, Kıbrıs sorununun çözümünde rol oynayabilir
Rusya ayrıca, Kıbrıs Rum yönetimine ekonomik istikrarın sağlanması amacıyla daha önce verilen 2,5 milyar euroluk borcu yeniden yapılandırdı.

Putin, Rusya'nın Kıbrıs'a mali yardım sağlamaya devam edeceğini söyledi.

Rus lidere yardımları için teşekkür eden Anastasiadis, Rusya'nın Kıbrıs sorununun çözümünde önemli rol üstlenebileceğini savundu.

Rusya'ya uygulanan yaptırımların Avrupa Birliği'ndeki (AB) üye ülkelere de olumsuz etki yaptığını söyleyen Anastasiadis, Putin'i ziyaret için Güney Kıbrıs'a davet etti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала