Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Şoygu: Arktika için silahlı mücadele yaşanabilir

© Sputnik / Mihail Fomiçev / Fotoğraf bankasına girSu-33 savaş uçakları
Su-33 savaş uçakları - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ülkenin Arktika’daki çıkarlarını silahlı mücadele araçları ile koruma ihtimalini, ulusal güvenlik politikasının ayrılmaz bir parçası olarak gördüğünü açıkladı.

Savunma Bakanlığı Kurulu'nda konuşan Şoygu, “Arktika’daki daimi askeri varlık ve ülke çıkarlarının silahlı mücadele araçları ile korunması ihtimalini, genel ulusal güvenlik politikasının ayrılmaz parçası olarak görüyoruz” dedi.

Arktika’nın, önemli madencilik merkezlerinden birine ve büyük ulaştırma kavşağına dönüştüğünü belirten Rusya Savunma Bakanı, “Rusya, Norveç, Kanada, Danimarka ve ABD olmak üzere beş Arktik ülkenin dışında Kuzey Kutbu’na doğrudan çıkışı olmayan ülkeler de Arktika’yı değerlendirmeye çalışıyor. Örneğin, Çin de Arktika’daki kaynakların bir kısmı için iddialı” dedi.

Şoygu, “Böylece, şu anda Arktika’da, ülkemizin güvenliği için potansiyel sorun ve tehditlerin geniş yelpazesi oluşmakta. Bu bağlamda, Savunma Bakanlığı’nın öncelikli faaliyet alanlarından biri, bu bölgede askeri altyapının oluşturulmasıdır” dedi.

"SEVER" OLUŞTURULDU

Savunma Bakanlığı birliklerinin eylemlerini ve askeri inşaatı koordine etmek için Arktika’da, Aralık 2014’te Kuzey Filosu'nun müşterek stratejik komutanlığı “Sever” (Kuzey) oluşturuldu.

Komutası altında, Mart 2015’te iki Arktik tugaylardan ilki kurulacak ve Murmansk Bölgesi’nin Alakurtti askeri kentinde konuşlandırılacak. Kentteki askeri ve sosyal altyapının inşaatı tamamlanmak üzere.

Kapalı döngü askeri kentleri Yeni Sibirya Adaları, Novaya Zemlya ve Franz Josef Toprakları’da da inşa edilmekte. Ayrıca havalimanı ağı onarılmakta ve birleşik hava savunma sistemi ile Arktika bölgesinde durum kontrol sistemi oluşturulmakta.

Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin bazı birlikleri, bölgede daimi askeri hizmete başlamış durumda.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала