Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

ABD Ukrayna'ya silah gönderirse dünya savaşı çıkar

© AP Photo / Evgeniy Maloletka Ukrayna Krizi
Ukrayna Krizi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya devletine ait kamuoyu araştırma merkezi VTSIOM tarafından yapılan ankete göre, Rusya halkının yüzde 42'si ABD'nin Ukrayna'ya silah yardımı yapmasının yeni bir dünya savaşına yol açabileceğini düşünüyor.

Donetsk Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandr Zaharçenko - Sputnik Türkiye
Zaharçenko: ABD, savaş isteyen Kiev'e silah göndermeye başladı
Rusya devletine ait kamuoyu araştırma merkezi VTSIOM, son anketinde ABD'nin Kiev yönetimine silah yardımı yapma planlarının Ukrayna ve dünyada nasıl sonuçlar doğurabileceğini mercek altına altı. Anketten çıkan sonuçlara göre, Rusya halkının yüzde 42'si, ABD'nin Ukrayna'ya silah yardımı yapmasının yeni bir dünya savaşına yol açabileceğini düşünüyor. Yüzde 18'lik bir kesim, Ukrayna'ya Amerikan silahı sevkiyatının bölgedeki iç savaşın devam etmesine ve can kaybının artmasına neden olacağına inanıyor.

"RUSYA'NIN SİLAH YARDIMINA YANIT VERMESİNE GEREK YOK"

Donetsk Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandr Zaharçenko - Sputnik Türkiye
Zaharçenko: ABD, savaş isteyen Kiev'e silah göndermeye başladı
Rusların yüzde 35'ine göre, ABD'nin Ukrayna'ya silah göndermekteki asıl amacı, ülkede çatışmaların yeniden başlamasını sağlamak. Öte yandan yüzde 23'lük bir kesim ABD'nin Ukrayna'ya silah yollaması halinde Rusya'nın buna karşı herhangi bir adım atmasına gerek olmadığını belirtiyor.

VTSIOM'un 14-15 Şubat tarihlerinde gerçekleştirdiği ankete 1600 kişi katıldı. Anket, Rusya'nın 46 bölgesinde gerçekleştirildi.

KİEV'İN SİLAH TALEBİNE HENÜZ YANIT VERMEDİ

Kiev yönetimi, Ukrayna ordusunun milisler karşısında aldığı yenilgilerin ardından ABD'den silah yardımı talep etmişti.  Washington yönetimi, Kiev'in talebine henüz olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermedi.  ABD Başkanı Barack Obama, Cumhuriyetçilerin yoğun baskısına rağmen, bu konuda karar almadan önce 12 Şubat tarihli Minsk Anlaşması'nın tamamen uygulanması için beklemeyi tercih ediyor.

MOSKOVA UYARDI

Öte yandan Rusya, ABD'den Ukrayna'ya yapılacak olası bir silah yardımının ülkedeki iç savaşı daha da tırmandırabileceği uyarısı yapıyor. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, 23 Şubat'ta yaptığı açıklamada Washington'ın silah göndermesi halinde Ukrayna'nın doğusundaki durumun "patlayabileceğini" söylemişti. Ryabkov, Rusya'nın böyle bir adımı göz ardı edemeyeceğini de belirtmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала