Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Rusya, Donbass'ı insani felaketten kurtardı'

© Sputnik / Mikhail Voskresenskiy / Fotoğraf bankasına girDonetsk
Donetsk - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Acil Durumlar Bakanı Vladimir Puçkov, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusuna gönderdiği yardımlar sayesinde Donbass'ın insani felaketten kurtulduğunu söyledi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Peter Maurer ile Moskova'da görüşen Rusya Acil Durumlar Bakanı Vladimir Puçkov, "Bakanlığımızın gönderdiği yardımlar, Doğu Ukrayna'da insani felaket yaşanmasını önledi. Yardıma muhtaç yüzlerce yaşlı insan, kadın ve çocuk bu sayede ölümden kurtuldu. Salgın hastalıkların tedavisi de kontrol altına alındı" dedi.

"KİEV DONBASS'A TÜM YARDIMLARI  KESTİ"

Donbass halkının Kiev yönetiminden hiçbir sosyal yardım almadığının altını çizen Rus bakan Puçkov, bölge halkının ne emekli maaşlarını ne de çocuklara yönelik sosyal yardımları alabildiğini belirtti.
Rusya Acil Durumlar Bakanlığı'nın Ukrayna'nın doğusuna 15 kez insani yardım gönderdiğini hatırlatan Puçkov, 20 bin ton insani yardım konvoyunda gıda malzemeleri ve ilaç gibi temel ihtiyaç ürünleri olduğunu söyledi. Rus bakan, ayrıca çatışmalarda altyapısı zarar gören bölgeler için elektrik ve inşaat malzemesi yolladıklarını ifade etti.

ŞEFFAFLIK VURGUSU

Donbass'a yönelik insani yardım operasyonlarının tamamen şeffaf yürütüldüğüne vurgu yapan Vladimir Puçkov,  "Biz tamamen açık çalışıyoruz. Tüm insani yardım operasyonlarımızı şeffaf yürütüyoruz. Konvoyların taşıdığı yardımların denetlenmesi için uluslararası gözlemcileri, basın mensuplarını her zaman davet ediyoruz" diye konuştu.
Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Peter Maurer, Rusya Acil Durumlar Bakanlığı'nın Ukrayna'nın doğusuna gerçekleştirdiği faaliyetleri takdir ettiklerini dile getirdi. Maurer, "Bakanlığın faaliyetleri bölgedeki zor durumun hafiflemesini ve halkın ihtiyaçlarının karşılanmasını sağladı" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала