Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Lavrov: AGİT'in ağır silah tahliyesine dahil olmaması rahatsızlık verici

© Flickr МИД России / Fotoğraf bankasına girRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, hem Kiev'de hem de Ukrayna dışında çok sayıda kişinin Minsk Anlaşması'nı bozmak istediğini söyledi.

Fransa Senatosu Başkanı Gerard Larcher ile yaptığı görüşmenin ardından konuşan Lavrov, AGİT gözlemcilerinin ağır silah tahliye sürecine refakat etmemesini eleştirdi.

‘BAZI KESİMLER, MİNSK'İN GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRDİĞİNİ ÖNE SÜRECEK VE BU YÖNDE GİRİŞİMDE BULUNACAK'

Lavrov, "Donbass'ın geleceği, büyük oranda, gözlemcilerin sergileyeceği dürüst, objektif ve önyargısız tutuma bağlı. Bazı kesimler, Minsk Anlaşması'nın geçerliliğini yitirdiğini öne sürecek ve bu yönde girişimlerde bulunacak. Bunlara kanmamamız için gözlemcilerin tutumu büyük önem taşıyor" dedi.

AGİT gözlemcilerinin ağır silah tahliye sürecine refakat etmemesini eleştiren Lavrov, "Milisler ağır silahların tahliyesine başlamasına rağmen AGİT gözlemcilerinin sürece dahil olmaması Moskova'yı rahatsız ediyor. AGİT'in 12 Şubat'ta varılan anlaşmaya uygun olarak, tahliye sürecini gözlemesi ve tahliyenin gerçekleştiğini teyit etmesi gerekiyor" dedi.

‘YENİ GÖZLEM MEKANİZMASINA İHTİYAÇ YOK'

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin - Sputnik Türkiye
Klimkin: Adem-i merkeziyetçilik ile ilgili yükümlülüğümüz yok
Lavrov, AGİT'in Ukrayna'daki rolünü Paris'te Ukrayna, Almanya ve Fransa dışişleri bakanları ile ele aldıklarını ifade etti.

Rus bakan, "Donbass'ta 12 Şubat'tan itibaren başlayan yeni süreci gözlemlemek için yeni mekanizmaya ihtiyaç olmadığı konusunda anlaştık. Minsk Anlaşması çerçevesinde AGİT misyonunu güçlendirme ve süresini uzatma kararı aldık" dedi.

‘KİEV, ADEM-İ MERKEZİYETÇİLİK KONUSUNDAKİ YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ YERİNE GETİRMELİ'

Lavrov, Kiev yönetiminin Minsk Anlaşması'na uygun olarak, adem-i merkeziyetçiliğe geçiş konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediklerini de ifade etti.

Lavrov, "Almanya ve Fransa liderleri, Minsk'te adem-i merkeziyetçiliğe ilişkin görüşlerini ifade etti. Kiev temsilcileri de dahil olmak üzere Ukrayna Temas Grubu'ndaki tüm taraflar bununla ilgili anlaşmayı imzaladı. Kiev'den bu yükümlülüğünü yerine getirmesini bekliyoruz" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала