GÖRÜŞ

Türkeş: Batı,Türkiye’ye yönelik suçlamalarında dürüst değil

© AP PhotoIŞİD
IŞİD - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
3 İngiliz genş kızın Suriye’ye gidip IŞİD’e katılması olayında Batı, yeterli ölçüde güvenlik sağlamadığı gerekçesiyle, Türkiye’ye yüklendi. Paris’te ölü olarak ele geçirilen IŞİD militanı Amedy Coulibaly’nin sevgilisi Hayat Bourmeddiene’nin Madrid üzerinden İstanbul’a geçmesiyle de ilgili Türkiye yönelik eleştiriler gündeme gelmişti.

Türkiye tarafından "Batı, Türkiye ile isithbarat bilgilerini zamanında paylaşmıyor. Bununla birlikte, bu tür olaylar meydana geldiği zaman hemen Türkiye’yi suçluyor" yorumları yapılıyor. Konuyu değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın'a göre de terörist eylemlere katılma ihtimaliyle ilgili bilgilerin Türkiye ile paylaşılması gerekiyor.

Peki, Batı’nın bu yaklaşımı Türkiye’den nasıl görülüyor?

Sputnik Haber Ajansı’na konuşan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı, TBMM Dışişleri Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyesi Yıldırım Tuğrul Türkeş, konuyla ilgili şunları söyledi:

IŞİD'e katılmak isteyen 3 genç kız - Sputnik Türkiye
"Aranan 3 İngiliz genç kız, Suriye'de"
"IŞİD denilen çatının altında dünyanın birçok yerinden gelmiş farklı grupların olduğunu anlıyoruz. Burada herhangi bir bilgiye bağlı olarak bunu söylemiyorum, ama günlük haberleri dinlediğimizde böyle  bir fikir oluşuyor. Avrupa başta olma üzere Batı ülkeleri kendi ülkelerinde ne kadar teröre yatkın veyahut da suça meyilli,  insan varsa bunları sanki yönlendiriyor gibi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Bahçeli: IŞİD kimdir ki hükümet kaçmaktadır?
'Benim ülkemde yapma da git nerede yaparsan yap!' dermişçesine bir hava var. Yoksa Amerika’dan Pakistan’a, İngiltere’den işte Tunus’a kadar dünyanın dört bir tarafından şiddet ve terör eğilimli insanın orada toparlanmasını bir organizasyon kabiliyetine bağlamak mümkün değildir.

Türkiye, coğrafyası itibariyle bunun geçiş noktasıdır. Yani, Suriye’ye kuzeyden girmek istiyorsanız mecbursunuz Türkiye’den geçeceksiniz. 911 km’lik orada bir hudut var. Buradan geçiliyor diye kendi yolladıkları veya başlarından attıkları veyahut da kendi ülkelerinde istemedikleri insanlarla ilgili Türkiye’ye yönelik suçlamaları yapmalarını çok da dürüstçe bulmadığımı söylemeliyim."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала