Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Obama çevrecileri sevindirdi, petrolcü Koch'u üzdü

© Sputnik / Sergey Guneev / Fotoğraf bankasına girABD Başkanı Barack Obama
ABD Başkanı Barack Obama - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
ABD Başkanı Barack Obama, tartışmalı Keystone XL Petrol Boru Hattı Projesi'ne ilişkin yasa tasarısını üçüncü kez veto etti.

ABD Temsilciler Meclisi, Beyaz Saray'ın veto tehdidine rağmen Keystone XL petrol boru hattının kurulmasına ilişkin yasa tasarısını 11 Şubat'ta 152'ye karşı 270 oyla onaylamıştı. Tartışmalı tasarı, ABD Senatosu'nda da yapılan bazı değişikliklerin ardından 30 Ocak'ta onaylanmıştı. Ancak tasarı, Kongre'nin her iki kanadında da geçmesine rağmen veto engelini aşabilmek için gereken üçte ikilik çoğunluğa ulaşamadı.

Yasa tasarısını veto etmesi öngörülen Başkan Obama da ‘sürpriz yapmadı.'

Beyaz Saray dün ‘Obama'nın Kongre'nin gönderdiği Keystone XL yasa tasarısını aynı gün içinde reddettiğini' açıkladı.

‘AMERİKALILARA OLAN SORUMLULUKLARIMI CİDDİYE ALIYORUM'

Kongre'nin Dışişleri Bakanlığı'nın projeye ilişkin incelemesini hiçe saydığı belirtilen açıklamada, Obama veto gerekçesini tasarının ‘emniyet, güven ve çevre gibi ABD ulusal çıkarlarını ilgilendiren açılardan yeterince değerlendirilmemesi' olarak gösterdi.
Obama'nın şu ifadelerine yer verildi: "Başkanlık yetkisini veto için kullanmayı ciddiye aldığım gibi Amerikalılara olan sorumluluklarımı da ciddiye alıyorum. Kongre'nin bu girişimi, yürütme organlarının prosedürleriyle çeliştiği ve ulusumuzun çıkarlarını ilgilendiren konuların kapsamlı şekilde değerlendirilmesini yarıda kestiği için vetomu hak etti."

ABD Başkanı böylece, Keystone XL Petrol Boru Hattı'nın kurulmasını öngören yasa tasarısını göreve geldiği 2009'dan bu yana 3. kez veto etmiş oldu.

‘ABD YERİNE KANADA'YA YARAR SAĞLAYACAK'

Obama, Keystone XL ile ilgili son açıklamasında da, projenin ABD yerine Kanada'ya yarar sağlayacağını vurgulamıştı: "Bu proje Kanadalı petrol şirketleri ve Kanada petrol sektörü için çok iyi ancak Amerikalı tüketicilere büyük bir faydası olmayacak."

BOEHNER: OBAMA'NIN VETOSU ULUSAL UTANÇ

Obama'nın vetosunun ardından Kongre'de çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler, tasarının Beyaz Saray tarafından reddinin kendilerini durdurmaya yetmeyeceğini açıkladı. ABD Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Başkanı John Boehner de, Obama'nın vetosunu ‘ulusal utanç' olarak nitelendirdi.

TASARI KONGRE'YE DÖNECEK, SON VETO OLMAYABİLİR

Obama tarafından reddedilen tartışmalı Keystone XL yasa tasarısı tekrar Kongre'ye dönecek. Ancak Cumhuriyetçilerin sayısı veto engelini aşmaya yetmeyeceğinden bu Obama'nın son vetosu olmayabilir.

Keystone XL Petrol Boru Hattı Projesi'nde, kurulacak boru hattının, Kanada'nın Alberta eyaletinden başlayıp ABD'nin Nebraska eyaletindeki başka bir boru hattına bağlanması öngörülüyor.

Alberta'daki katran kumu petrollerini ABD'ye taşıyacak binlerce kilometrelik boru hattı, iklim değişikliğini şiddetlendireceği, geçtiği yerlerde doğal yaşama zarar vereceği ve fosil yakıtların engellenmesi mücadelesine sekte vuracağı gerekçesiyle çevre ve iklim aktivistlerinin hedefinde.

8 MİLYAR DOLAR MALİYETLİ PROJE KOCH'A 100 MİLYAR KAZANDIRACAK

Yaklaşık 8 milyar dolara mal olması planlana projenin, petrol ve finans zengini Koch Brothers ailesine 100 milyar dolar gelir sağlaması bekleniyor. 2016 yılındaki başkanlık seçimlerinde ABD Başkanlığına aday olacak isimlerin kampanyalarına destek olmak adına 900 milyon dolar bütçe ayırdığı açıklanan Koch Brothers'ın Keystone XL projesinin Kongre'den onayı için lobi faaliyetlerine önemli miktarda para harcadığı iddia ediliyor.

EKONOMİK FAYDA VE ÇEVREYE KORUMA ‘İKİLEMİ'

ABD genelinde büyük çaplı protestolara neden olan projeye ‘çevreye zarar vereceği' gerekçesiyle Obama mesafeli yaklaşırken, ülkedeki politikacılar kadar kamuoyu da ikiye bölünmüş durumda. İhtilaflı boru hattını destekleyenler, projenin ekonomik faydalarına odaklanırken, muhalifler ise çevreye verilecek zararın ekonomiyi de olumsuz etkileyeceğini savunuyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала