Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Barzani: Petrolün kontrolünü federal hükümete bırakamayız

© AA / Emrah YorulmazNeçirvan Barzani
Neçirvan Barzani - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, merkezi hükümet ile Erbil yönetimi arasında krize neden olan petrol konusunda geri adım atmayacaklarını söyledi.

Hanti-Mansiysk`ta  petrol uretimi - Sputnik Türkiye
Petrol fiyatlarındaki düşüş, Irak Kürt Bölgesi’ni etkilemeyecek
Başbakanlık konutunda yerel medya organlarının yöneticileriyle bir araya gelen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, değerlendirmelerde bulundu.

Görüşmeye ilişkin ayrıntılar, IKBY hükümetinin internet sitesinde yayımlandı. Yapılan açıklamaya göre, Barzani, Kürdistan bölgesinin 2 Aralık 2014 tarihinde Erbil-Bağdat arasında varılan anlaşmaya uymadığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu söyleyerek, "Kürdistan bölgesinin petrol siyaseti, Irak Anayasası'nın kanunlarına göre belirlenir. Petrol meselesinde tamamen anayasal hakkımızı kullanıyoruz. Bu anlamda anayasal hakkımızdan feragat etmemiz söz konusu olamaz. Petrolün kontrolünü hiçbir şekilde federal hükümetin inisiyatifine bırakamayız. Kürdistan bölgesi olarak bütün sorunlarımızı diyalog ve karşılıklı anlayış üzerinden çözmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

"BAŞKA ÇARELER ARARIZ"

Erbil-Bağdat petrol anlaşmasıyla ilgili bazı teknik aksaklıklar olabileceğini ifade eden Barzani, "Bölgesel hükümet olarak anlaşmaya sonuna kadar bağlıyız. Son nefesimize kadar Bağdat ile olan bütün sorunları ve anlaşmazlıkları bir çözüme kavuşturmak istiyoruz. Çünkü Kürdistan bölgesinin önceliği, Irak hükümetiyle olan sorunlarını çözmek ve 2015 bütçesinin uygulanmasını sağlamaktır. Bu durumun çözülmesi Kürdistan bölgesinin olduğu gibi bütün Irak'ın da çıkarınadır. Ancak şunu da söylemeliyiz ki; şayet Irak anlaşmaya bağlı kalmaz ve bütçe yasasını uygulamazsa Kürdistan bölgesi başka çareler aramak zorunda kalacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

İBADİ, IKBY'Yİ SUÇLAMIŞTI

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'nin yerel medya yöneticileriyle bir araya gelmesi "sürpriz" olarak değerlendirildi. Zira Başbakanlık gündeminde olmayan bu toplantı, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, dün medya mensuplarıyla buluşup, petrol sevkiyatı, ekonomik kriz ve ülkedeki güvenlik durumuyla ilgili açıklamalar yapmasından sonra gerçekleşmiş oldu.

Irak Başbakanı İbadi, Bağdat merkezli medya kuruluşlarının idarecileriyle yaptığı söyleşide, IKBY hükümetini varılan anlaşmaya uymamakla suçlamış ve "Bölgesel yönetim, eski petrol fiyatlarına göre hisse talebinde bulunuyor bu da mümkün değil" demişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала