Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İngiltere'de iki eski bakana yolsuzluk suçlaması

Abone olTelegram
İngiltere'nin eski dışişleri bakanlarından Jack Straw ve Sir Malcolm Rifkind'in, hayali bir şirket yararına siyasi nüfuzlarını kullanmak karşılığında binlerce sterlin talep ettikleri iddia edildi.

HSBC Bank - Sputnik Türkiye
İngiltere, "Swissleaks" iddialarıyla ilgili soruşturma başlatıyor
Yolsuzluk iddiası, Daily Telegraph gazetesi ile Channel 4 Dispatches programının ortaklaşa yürüttüğü araştırma ve gizli kamera görüntüleriyle ortaya çıktı.

Gizli kamerayla kaydedilen görüntülerde muhabirler, kendilerini hayali bir Çin firmasının yetkilileriymiş gibi tanıtıyor. Görüntülerde Jack Straw, "Daha önce de bir şirket için AB kurallarını değiştirmek konusunda nüfuzunu kullandığını ve bunun için yılda 60 bin sterlin aldığını" söylüyor. Muhabirin ücretini sorması üzerine Straw, "Normalde konuşma yaptığım zaman günde 5 bin sterlin alıyorum" diyor.

Sir Malcolm Rifkind ise görüntülerde "Dünyadaki tüm İngiliz büyükelçileriyle görüşme ayarlayabileceği" sözünü verirken görülüyor. Muhafazakar Parti'nin Kensington bölgesi milletvekili ve parlamentonun İstihbarat ve Güvenlik Komisyonu Başkanı olan Rifkind, "Kimse bana maaş vermiyor, ben de kendi gelirimi kazanıyorum" ifadesini kullanıyor. Rifkind, yarım günlük ücretinin 5-8 bin sterlin arasında değiştiğini kaydediyor.

ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron - Sputnik Türkiye
Gosling: İngiltere, ABD için her şey yaparken karşılığında hiçbir şey almıyor
İngiltere'de milletvekilleri, kurallara uygun olduğu sürece ikinci bir işle uğraşabiliyor. Ancak milletvekillerinin, parlamento dışındaki ikinci işlerinden kazandıkları ücretleri beyan etmeleri gerekiyor. Parlamenterlerin konuşma yapmak, yasa geçirmek ya da desteklemek için para alması ise yasak.

"HER ŞEY KURALLARA UYGUN"

Hakkındaki yolsuzluk iddialarını reddeden Rifkind, "Utanacak bir şeyinin olmadığını, iddiaların asılsız olduğunu" söyledi. Rifkind, BBC Radyo 4'e yaptığı açıklamada, hayali şirketin teklifini kabul etmediğini, "ön görüşmede" bulunduğunu belirtti. Muhafazakar Parti yetkilileriyle bugün hakkındaki iddiaları görüşmesi beklenen Rifkind, komisyon üyelerinden talep gelmedikçe İstihbarat ve Güvenlik Komisyonu başkanlığından istifa etmeyeceğini dile getirdi.

Mayıs ayında yapılacak genel seçimde milletvekilliği için aday olmayacağını daha önce açıklayan İşçi Partili Jack Straw da yolsuzluk iddialarını reddederek, "Yanlış bir şey yapmadığını, her şeyin kurallara uygun olduğunu" ifade etti. Straw, kendilerini Çinli bir firmanın yetkilileri olan tanıtan muhabirlere, milletvekilliğini bıraktıktan sonra danışmanlık görevini yapabileceğini söylediğini kaydetti.

RIFKIND PARTİSİNDEN UZAKLAŞTIRILDI

İngiltere'de eski dışişleri bakanlarından Muhafazakar Partili Sir Malcolm Rifkind, hakkındaki yolsuzluk iddiasının ardından partisinden uzaklaştırıldı.

Muhafazakar Parti Disiplin Komisyonu, Parlamentonun İstihbarat ve Güvenlik Komisyonu başkanlığını yürüten Rifkind hakkında soruşturma başlatacak.

İşçi Partisi Genel Başkanı Ed Miliband, Başbakan ve Muhafazakar Parti lideri David Cameron'a gönderdiği mektupta "milletvekillerini ikinci işe sahip olmalarına yasak getirilmesi" çağrısında bulundu.

Başbakan David Cameron da, "Bunlar çok ciddi iddialar. Bu ülkede ciddi kurallar var" diyerek, iddiaların araştırılacağını belirtti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала