Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Süleyman Şah Türbesi için yeni yerde inşaat başladı

© AA / Fırat Yurdakul Süleyman Şah Türbesi
Süleyman Şah Türbesi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Süleyman Şah Türbesi için Suriye'nin Eşme köyünde belirlenen yeni yerde inşaat çalışmaları başlarken, Başbakanlık ofisinden yeni yerle ilgili hukuki duruma ilişkin açıklama geldi: "Türbenin bulunacağı alan, hudutlarımızın dışında bulunmakla beraber, Türk toprağıdır."

Askerlerin operasyon gecesi Türk bayrağı diktiği bölgede yer alması planlanan yeni türbe ve karakolun inşaatına başlandı. İki iş makinesi alanda çalıştığı esnada askerler de çevrede güvenlik önlemi aldı.

Süleyman Şah Türbesi - Sputnik Türkiye
Suriye'den 'Şah Fırat' açıklaması: Apaçık bir saldırı
Al Jazeera'nin haberine göre  Eşmeler Köyü'ne gitmek isteyen gazeteci ve sivillere ise 'askeri yasak bölge' gerekçesiyle izin verilmedi.

Yeni yeri Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinin sınır bölgesindeki Eşme köyünün tam karşısında yer alan türbe, Türkiye tarafından gözle görülebilecek bir mesafede ve Suriye topraklarının 200 metre kadar içinde.

CABER KALESİ'NDEN KARAKOZAK BÖLGESİ'NE

Süleyman Şah Türbesi - Sputnik Türkiye
50 tankla Suriye'de 'Şah Fırat' operasyonu: Türbe IŞİD'e bırakılmadı
Türbe bundan önce iki defa, 1939 ve 1975 yıllarında taşınmıştı. 'Türk Mezarı' olarak bilinen türbe 1975'e kadar sınıra 100 kilometre uzaklıktaki Caber Kalesi'nin eteklerinde yer alıyordu.

Birinci yer değişikliği 1939 yılında kale içinde gerçekleştirilmişti.Tamirinin imkânsız hale gelmesi ve güvenlik zaaflarının oluşması sonucu türbe, kale içinde kurulan karakolun yanında eski özelliklerine uygun olarak inşa edilmiş ve yeni yerine nakledilmişti.

1975 yılındaki ikinci nakilde ise türbe, Caber Kalesi'nden uzak bir noktaya, Karakozak bölgesine taşınmıştı. Nakil, 1968'de Suriye tarafından yapımına başlanan Tabka Barajı'nın Caber Kalesi'ni tamamen sular altında bırakması riskine karşı gerçekleştirilmişti. Nakil kararı 1973'te alınmış; türbe, Caber Kalesinden 63 kilometre kuzeyde, sınırın ise 37 km güneyindeki yeni yerine nakledilmişti.

BAŞBAKANLIK: TÜRBENİN YENİ YERİ DE TÜRK TOPRAĞI

Genelkurmay Başkanlığı, Şah Fırat Operasyonunun başlangıç evresindeki intikal esnasında bir personelin geçirdiği kaza sonucu şehit olduğunu açıkladı. - Sputnik Türkiye
Türkiye'nin yeni karakolu PYD’nin kontrolündeki Eşme'de yapılıyor
Başbakanlık ofisinden, türbenin yeni yerine taşınmasıyla ilgili hukuki durumla ilgili de şu açıklama yapıldı:

"1921 Ankara Antlaşması, 1956 Halep Protokolü, 2003 mutabakatı ve 2012 tarihli nota çerçevesinde türbenin bulunduğu 10 dönümlük arazi ve müştemilatı Türk toprağı olma niteliğini haizdir.

Bu çerçevenin sağladığı hukuki meşruiyet etrafında, türbenin konulacağı yeni geçici alan yine sınırlarımızın dışında, Suriye tarafında bulunmaktadır. Türbenin bulunacağı alan, hudutlarımızın dışında bulunmakla beraber, Türk toprağıdır. Suriye'deki durum normalleşirse, bu tedbir ihtiyacı ortadan kalkacak ve yeni duruma göre şartlar şekillenecektir."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала