Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İç Güvenlik görüşmesinde Kim Kardashian 'esprisi'

© AA / Mehmet Ali Özcan TBBM - İç Güvenlik Paketi görüşmeleri
TBBM - İç Güvenlik Paketi görüşmeleri - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
TBMM Genel Kurulu'nda, kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın tümü üzerindeki görüşmeler başladı.

Genel Kurul'da, muhalefet partisi grup başkanvekilleri, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın'ın dün yaptığı konuşmayı anımsatarak, sözlerini düzeltmesini ve özür dilemesini istediler.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, dün gece yaptığı konuşmada kullandığı ifadelerin tamamı dinlenmeden cımbızla bir cümlesinin alındığını, konuşmasının tam içeriğine bakılırsa "suç işlemeye eğilimli" ifadesiyle kastının muhalefet olmadığının açık ve net olarak ortaya çıkacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Erdoğan: Meclis'in haline bakın, yakışıyor mu?
Dün yaptığı konuşmayı tutanaklardan tekrarlayan Aydın, "Suç işlemeye eğilimli kişilerden kastımın yakıp yıkan vandallar olduğunu göreceklerdir. Burada kastımın muhalefet olmadığı açık ve ortadadır. Keşke konuşmamın tamamını dinlenseydi kastımın suçlulara yönelik olduğu, vandalizm yapanların bu kanundan rahatsız olabileceğidir" dedi.

‘ÖZÜR DİLEMEK BİR ERDEMDİR, ÖZÜR DİLEMEYİ BİLİRİZ'

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Davutoğlu: Muhalefet, 'molotof koalisyonu' kurdu
Bu konuşmanın ardından, muhalefet temsilcileri, Aydın'ın dünkü konuşmayı tekrarladığını belirterek, sataşma nedeniyle söz istediler.

Aydın, yeniden söz alarak, "Kastımın bu olmamasına rağmen, kimi kastettiğimi belirtmeme rağmen sözlerimden incinen arkadaşlarım varsa özür dilemek bir erdemdir, özür dilemeyi biliriz" diye konuştu.

Muhalefet milletvekillerinin "özür dilemediği" yönündeki itirazları üzerine Aydın, "Özür dilemenin bir erdem olduğunu ifade ettim ve özür de diliyorum" dedi.

TBMM - Sputnik Türkiye
TBMM'de yine kavga çıktı, CHP'li vekil merdivenden düştü!
‘SİZİN PROTESTO ANLAYIŞINIZI DA BİLİYORUZ'

Usul tartışmaları sırasında söz alan HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, konuşması sırasında AK Parti milletvekillerinin kendisine sırtlarını dönmeleri üzerine "Arkanızı fena dönmüşsünüz. 'Kim Kardashian'a mı benziyorsunuz?' diyeceğim ama… Sizin protesto anlayışınızı da biliyoruz. Bakın, bu hakaret yapılırken İstanbul Üniversitesi, bütün hukuk fakülteleri, bütün herkes bu yasaya karşı çıkıyor" ifadelerini kullandı.

Kaplan'ın bu sözleri gülüşmelere neden oldu.

TBMM Genel Kurulu - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
'İç güvenlik' kavgası: 'İlk kanı Meclis'te döktüler'
‘AÇIKÇA HAKARET ÖNGÖRÜLMÜŞTÜR'

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, İçişleri Bakanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı'nın kendisine atfen "laf kurnazlığı yaptığı" yönünde yazılı açıklama yaptığını belirterek, "Bununla açıkça hakaret öngörülmüştür. Bu kamu görevlisi kimse ortaya çıkarılsın, hükümet sırasındaysa Genel Kurul'u terk etsin" dedi.

Daha sonra TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, tasarının tümü üzerinde HDP, MHP ve CHP'li konuşmacıları kürsüye çağırdı. Konuşmacıların kürsüye gelmemesi üzerine, AK Parti Grubu adına tasarının tümü üzerinde Grup Başkanvekili Naci Bostancı söz aldı.

Abdullah Gül - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
‘İç Güvenlik' tartışmalarına Abdullah Gül de katıldı
HDP'li Zozani de bu sırada kürsüye yöneldi. AK Parti'li milletvekilleri de kürsüye gidince tartışma yaşandı ve AK Parti'li milletvekilleri kürsünün etrafını sardı. Bunun üzerine Yakut, birleşime ara verdi.

Bostancı verilen arada, bir süre kürsüden ayrılmadı.

Aranın ardından Bostancı, nihayet tasarının görüşülmeye başladığını belirterek, rasyonel katkı sunacak herkese teşekkür etti. Bostancı'nın kısa konuşmasının ardından Yakut, birleşimi bugün saat 14.00'te toplamak üzere kapattı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала