- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

Apple otomobil sektörüne de giriyor!

Abone olTelegram
Elektrikli araç geliştirmek için yürüttüğü gizli proje ortaya çıkarılan Apple'ın, şimdi de 2020 yılında piyasaya kendi otomobilini sunacağı öne sürüldü.

Tim Cook'un başlattığı gizli proje kapsamında en az bir yıldır elektrikli araç üzerinde çalıştığı ortaya çıkan Apple, 2020'de otomobillerini piyasaya sürebilir. Bloomberg'de yer alan habere göre, konuya yakın kaynaklar Apple'ın geliştirme aşamasında olduğu otomobillerin beş yıl içinde satışa sunulacağını belirtti.

Otomotiv üreticilerinin bir araç üretmek için ortalama beş ila yedi yıl çalıştıklarını belirten Bloomberg, General Motors ve Tesla Motors firmalarının 2017'de yeni nesil elektrikli araç sunmayı planladıklarını belirtti. Habere göre iki firmanın geliştirmeye çalıştığı elektrikli otomobiller bir kez şarj edilerek 320 kilometre gidebilecek ve 40 bin dolardan ucuz olacak.

Tesla ve General Motors'un yanı sıra Google'a da rakip olacak Apple, batarya ve robotik alanındaki uzmanların dahil olduğu 200 kişilik bir ekiple elektrikli araç geliştirmeye çalışıyor.

BATARYA ÜRETİCİSİ DAVA ETTİ

Apple, elektrikli araç projesi kapsamında hırslı bir çalışan transferine girerken, beş kişi transfer ettiği A123 Systems şirketi tarafından dava edildi. Massachusetts merkezli firmanın açtığı davada, Apple'ın aynı zamanda Samsung, LG Chem, Panasonic, Toshiba ve Johnson Controls firmalarından da çalışan transfer ettiği ortaya çıktı.

A123, Apple'ın yaptığı transferlerle bir batarya birimi oluşturduğunu ve kendilerini taklit eden teknoloji geliştirdiğini öne sürdü. Tesla Motors CEO'su Elon Musk, Bloomberg Businessweek'e yaptığı açıklamada, Apple'ın yüzde 60 maaş artışı ve 250 bin dolar primle çalışanlarını transfer etmeye çalıştığını belirtmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала