Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

CHP'den 'paralel yapı' iddiasına tepki, MİT'e suçlama

© AA / Mehmet Ali Özcan CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç
CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'paralel yapı' ile işbirliği yaptıkları yönündeki haber ve iddialarla ilgili olarak MİT'i suçladı. CHP Sözcüsü Haluk Koç ise MİT içinde bir bakanın talimatıyla hareket eden ve CHP aleyhine haberler yaptıran bir ekip oluşturulduğunu savundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Mersin'den gelen kanaat önderleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, CHP'li bazı milletvekillerinin Twitter üzerinde "Fuat Avni" isimli hesapla yazıştığı ve CHP'li milletvekillerine kaset şantajı yapıldığı iddialarına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu "Okuyunca ben de şaşkınlığa düşüyorum. Bu kadar büyük, deli saçması şeyler nasıl uydurulabiliyor? Onların, MİT üzerinden, açıkça söyleyeyim Milli İstihbarat Teşkilatı üzerinden oluşturulduğunu çok iyi biliyoruz. Hangi dairelerden kaç kişinin görevlendirildiğini biliyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu "İftiraların yoğunlaşmasının nedeni CHP'nin yükselişidir" dedi ve kimsenin CHP'nin iktidar olmasını engelleyemeyeceğini savundu.

"MİT İÇİNDE ÖZEL EKİP VAR"

CHP Sözcüsü Haluk Koç  Meclis'te düzenlediği basın toplantısında CHP'nin Gülen Cemaati ile işbirliği yaptığı yönündeki iddialara tepki gösterdi. Bunu bir karalama kampanyası olarak niteleyen CHP Sözcüsü bundan MİT içindeki bir ekibin sorumlu olduğunu iddia etti. Koç, Twitter'daki "Fuat Avni" adlı hesapla CHP milletvekillerinin "doğrudan mesajlaşma" yöntemiyle iletişim kurduğu iddialarına da değindi, bunların MİT içinde oluşturulan özel bir ekibin "tezgahı" olduğunu savundu

"Twitter mesajları fabrikasyon ürünüdür. En tepedeki zalimin emriyle oluşturulan MİT içindeki bir ekibin açık tezgahıdır.

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Davutoğlu: Muhalefet kaostan medet umuyor
MİT içinde dört kişilik bir ekip oluşturulmuştur. İki kişi Strateji Analiz Başkanlığı'ndan, iki kişi İstihbarata Karşı Koyma Başkanlığı'ndan görevlendirilmişlerdir. Görev tevzii en tepeden yapılmaktadır, talimat en tepeden gelmektedir. CHP etrafında ortaya koydukları, kustukları iftira ve yalanlar bu merkezdeki ekip tarafından Saray'a sıkı sıkı bağlı, hukuk tanımazlığı ile ünlü bir bakanın onayından geçiyor ondan sonra tepedeki muktedire sunuluyor. Sonra kara haberler haram medyasına talimatla yayınlattırılıyor."

CHP SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

"Bu tezgahın içinde yer alanları isim isim biliyoruz" diyen CHP Sözcüsü Haluk Koç parti tüzel kişiliğini ve CHP milletvekillerini hedef alan iddialarla ilgili olarak suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı:

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: Gücün yetiyorsa gel başbakan ol

 "CHP parti tüzel kişiliği ve çevirilen yalanlarda isimleri üzerinde kampanya yürütülen tüm milletvekilleri, yasal yollardan bu pislikte rolü olanlar hakkında hukuk girişimini başlatmışlardır. Bu gözü dönmüş çeteden Türkiye'yi arındırmak için gücümüzün son noktasına kadar demokrasi mücadelesini sürdüreceğimizi bilmenizi istiyorum. Hukukçularımız tüm sorumlular, iftira ve hakarette bulunanlar, tezgâhlayanlar ve bunları yayanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyorlar. Buradan çıkacak karara göre asliye hukuk mahkemesine başka bir başvurumuz olacak, ayrıca manevi tazminat davası yönündeki davalarımızı ayrıca açacağız."

Suç duyurusunun MİT mensuplarını kapsayıp kapsamadığı sorusuna ise Koç "Göreceksiniz, herkes ayağını denk alsın, Türkiye hiç kimsenin babasının çitfliği değil, kimsenin hukuksuzlulğuna, devletin en önemli kurumlarını alet ederek kullanabileceği bir ülke değil" yanıtını verdi.

"DAVUTOĞLU'NUN BU SÜREÇLE İLGİSİ YOK"

CHP Sözcüsü Koç, Başbakan Davutoğlu'nun bu süreçlerle bir ilgisinin bulunmadığını da belirtti, Başbakan'ı uyardı: "MİT doğrudan başbakanlığa bağlıdır, sayın Ahmet Davutoğlu'nu da uyarmak istiyorum, size bağlı bir kurum özel ekip oluşturularak siyaset mühendisliğine soyunup tezgah içine girebiliyorlar, ilginiz olmadığını söyledim ama bu kurum size bağlı, görevinizin ayırdında olmanız gerektiğini ifade ediyorum, bu kadronun tümü vebal altındadır."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала