Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Mersin Özgecan Aslan için yürüdü

© AA / Hakan Mehmet Şahin Özgecan Aslan cinayeti
Özgecan Aslan cinayeti - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Mersin'in Tarsus İlçesi'nde öldürülen Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın katledilmesi, yaklaşık 15 bin kişi tarafından protesto edildi.

Çağ Üniversitesi kampüsü girişindeki Rektörlük binası önünde saat 8:30'da toplanan öğrenciler arkadaşları Özgecan Aslan için eylem başlattı.  Kalabalık, "erkek egemen toplumun dayattığı kadına şiddet" ortamının sona ermesi için 5 dakikalık sessiz saygı duruşunda bulundu.
Alkışlarla kampüsün dışına çıkan yaklaşık 15 bin kişilik grup, Adana-Mersin yolunun Mersin yönünü trafiğe kapatıp yürüyüşe başladı.

Kortejin önünde bir kız ve erkek öğrenci Özgecan Aslan'ın fotoğrafını taşıdı. Eyleme destek için çevre illerdeki üniversitelerden ve taraftar gruplarından gelenler de oldu. Kavgalı iki taraftar grubu; Adana Demirspor ve Mersin İdman Yurdu da bir araya geldi.

Özgecan Aslan - Sputnik Türkiye
Amca Aslan: Özgecan, bütün halkı birleştirmeli
Kalabalıktan, "Hepimiz Özgeyiz yanmakla bitmeyiz", "Özgecanımız yanmaya devam ediyor", "Kadın karnına koca bir dünya sığdırdı, siz dünyanıza bir kadın sığdıramadınız", "Katil zihniyet hesap verecek", "Yasta değil isyandayız" sloganları duyuldu.

"EN AĞIR CEZA İÇİN YASAL DÜZENLEME İSTİYORUZ"

Grup, kampüse yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüp burada basın açıklaması yaptı. Çağ Üniversitesi Öğrenci Konseyi sözcüsünün yaptığı açıklamada, "cinayetin adi bir katil tarafından işlendiği, bu olayın siyasi bir boyutunun olmadığı ve başka yönlere çekilmemesi gerektiği" belirtildi:

Özgecan Aslan - Sputnik Türkiye
Türkiye'de kadınlar Özgecan'ı ve şiddeti konuşuyor
"Burada odağımız Özgecanımızın katledilmesidir. 2014'te 287 kadın cinayeti işlendi. Çağ Üniversitesi olarak biz bir kadınımızın, insanımızın canının yanmaması için Özgecanımızın sesini duyurmak için buradayız. Üniversiteli gençler olarak bu alçak katillere en ağır cezaların verilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılmasını istiyoruz. Cinsiyet eşitliğini temel alan yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesini istiyoruz. 'Ağaç yaşken eğilir' prensibinden hareketle, çocukluktan itibaren de kadınların öneminin anlatılması gerektiğini düşünüyoruz."

TEPKİ İÇİN BİR GÜN İŞ BIRAKTILAR

Tarsus Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar İşletme Kooperatifi (TOK) de, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto için bir günlük iş bırakma kararı aldı. Duraklara "Yastayız" pankartı asıldı. TOK Başkanı Behzat Nafiz Kızılyaka, "Biz de yastayız. Bir günlük yas ilan ettik ve bugün iş bıraktık. Bu olayı lanetliyoruz" dedi. Tarsus'ta TOK'a ait duraklara, "Yastayız. Tarsus otobüsçüleri" yazılı siyah pankart asıldı. Duraklardaki bekleme salonları da kapatıldı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала