Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Macaristan ve Rusya, doğalgaz konusunda anlaşmaya vardı

© Sputnik / Sergey Guneev / Fotoğraf bankasına girRus lider Vladimir Putin ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban
Rus lider Vladimir Putin ve Macaristan Başbakanı  Viktor Orban - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Macaristan ve Rusya’nın, doğalgaz konusunda siyasi anlaşmaya vardığı, sadece teknik sorunların çözümlenmesi gerektiği bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban, görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Macaristan ve Rusya arasında karşılıklı ticaretin artırılması gerektiğini ifade eden Putin, “Ülkelerimiz, ekonomi alanında işbirliğini genişletmek için şüphe götürmez potansiyele sahip. Rusya, yıllardır, Macaristan’ın Avrupa Birliği dışındaki en büyük ticari ortağı statüsünü koruyor. 2014’te ticaret hacmi, yaklaşık 8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Gerçi, son zamanlarda biraz geriledi ve bu görüşmemiz, düşüşü önlemek ve ileriye doğru hareket etmek için neler yapabileceğimizi konuşmamız gerektiğinin bir diğer çok önemli nedenidir” diye konuştu.

"YATIRIMLAR GÜVENCE ALTINDA"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Macaristan’ın Rusya’daki tüm yatırımların güvence altında olduğunu söyledi.

Putin, Türk Akımı kapsamında tüm şirketlerle işbirliği imkanını görüşmeye hazır olduğunu ifade etti. Rusya lideri, Güney Akım doğalgaz boru hattı projesi iptal edildikten sonra Macaristan’ın transit ülke olarak öneminin azalmadığını kaydetti.

PUTİN: GÜNEY AKIM'A GERİ DÖNMEK MÜMKÜN DEĞİL

Putin, “Daha önce ifade edildiği şekliyle Güney Akım’a geri dönmek, elbette, artık mümkün değil. Türk ortaklarımızla anlaştık. Türkiye, yanlış hatırlamıyorsam, Almanya’nın ardından doğalgazımızın alımı konusunda Gazprom’un Avrupa’da en büyük ikinci ortağıdır. Bu çok büyük bir piyasadır” dedi.

Rus lider, “Maalesef, bildiğiniz gibi, Güney Akım projesini iptal etmek zorundaydık, ancak Macar ortaklarımızla birlikte hazırladığımız her şey, kurduğumuz ortak işletme, Türk Akımı ile ilgili olarak Türk dostlarımızla çalışmaların genişletilmesinde kullanılabilir. Burada farklı seçenekler var ve biz, ortak çalışmaya ilgi duyan herkesle bunları görüşmeye hazırız” dedi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da, “Mevcut anlaşmanın süresi bu yıl sona eriyor. Sorunu çözdük. Siyasi uzlaşıya varıldı. Sadece teknik sorunların çözümlenmesi kaldı” diye konuştu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала