Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Budapeşte'ye giden Putin, evrak çantasında neler taşıyor?

© Sputnik / Sergey Guneev / Fotoğraf bankasına girRus lider Vladimir Putin ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban
Rus lider Vladimir Putin ve Macaristan Başbakanı  Viktor Orban - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Macaristan'ı ziyaret ediyor. Ana gündem maddesini iki ülke arasında imzalanacak yeni doğalgaz anlaşmasının oluşturcağı ziyaretle, Macaristan aynı zamanda, Ukrayna krizinin başlamasından bu yana Rusya liderinin ziyaret ettiği ilk AB ülkesi olacak.

Rusya lideri Putin'in Budapeşte ziyareti önce yapılan açıklamalara göre toplantıların ana gündem maddesi Rusya ile Macaristan arasında imzalanacak yeni doğalgaz anlaşması olacak. İki ülke arasında 1996 yılında imzalanan anlaşma gelecek yaz geçerliliğini dolduruyor. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya'yla imzalanacak yeni doğalgaz anlaşmasının 'esnek bir anlaşma' olması gerektiğini söyledi.

Gazprom'un verilerine göre Macaristan Rusya'dan 2014 yılında 5 milyar metreküpü aşkın doğalgaz aldı. Ülke önceki yıl da 5,97 milyar metreküp gaz almıştı. Rusya'dan Macaristan'a ilk gaz akışı ise 1975 yılında başlamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin - Sputnik Türkiye
Putin, Macaristan’da Türk Akımı’nı görüşecek
TÜRK AKIMI VE NÜKLEER ENERJİ İŞBİRLİĞİ DE GÜNDEMDE

Rusya lideri, Budapeşte'de Başbakan Viktor Orban'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Janos Ader'le de bir araya gelecek. Kremlin'e göre görüşmelerde, 'Türk Akımı' ve nükleer enerji işbirliği de masadaki gündem maddelerinden olacak.

Rus lider Vladimir Putin ve Macaristan Başbakanı  Viktor Orban - Sputnik Türkiye
Putin yarın Budapeşte'de: Gündem enerji güvenliği
Rusya, 2014 sonunda AB'nin enerji güvenliği bakımından önemli olan Güney Akım projesini dondurarak yerine 'Türk Akımı'nı önermişti. Türk Akımı projesiyle Rus doğalgazının, Türkiye-Yunanistan sınırında oluşturulması planlanan gaz dağıtım noktasından Avrupa'ya ulaştırılması bekleniyor.

Macaristan tükettiği doğalgazın yüzde 70'ini Rusya'dan karşılıyor ve bu gazın büyük bir bölümünü Ukrayna üzerinden transit yoluyla alıyor. Ancak Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan doğalgaz sorunları Avrupa'nın enerji güvenliği için de bir tehlike olarak değerlendiriliyor.

O yüzden Rusya liderinin Budapeşte görüşmelerinde Gazprom'un yeni projesi olan 'Türk Akımı'nın ana gündem maddeleri arasında yer alması bekleniyor.

ROSATOM, MACAR NÜKLEER GÜÇ SANTRALİNE YENİ ENERJİ BLOĞU İNŞA EDECEK

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Budapeşte ziyareti sırasında nükleer enerji işbirliğinin de masadaki konulardan biri olması bekleniyor. İki ülkenin Aralık 2014'te imzaladığı bir anlaşmaya göre Rusya'nın devlet nükleer enerji şirketi Rosatom, Macaristan devletine ait Paksi Atomeromu nükleer güç santraline 10 milyon euro değerinde 2 bin megavat kapasiteli iki yeni bir enerji bloğu inşa edecek.

Putin'in Budapeşte ziyareti sırasında ayrıca, ülkeler arasında sağlık ve eğitim alanında da bir dizi anlaşma imzalanması bekleniyor.

Macaristan aynı zamanda, Rusya'ya uygulanan yaptırım AB'de ekonomik açıdan büyük zararlara yol açacağını savunup yaptırımlara en başından beri karşı çıkan Birlik ülkelerinden biri.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала