Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Balyoz Davası'nda kritik bilirkişi raporu

© Fotoğraf : AAİstanbul Adalet Sarayı
İstanbul Adalet Sarayı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Balyoz Davası bilirkişi raporunda, "5 No'lu sabit harddiskteki suça konu bütün dosyaların, başka bir kaynak ortamdan kopyalandığı belirlenmiştir" ifadesine yer verildi. Raporun dava seyrini değiştirebileceği yorumları yapılıyor.

Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararının ardından yeniden görülen "Balyoz Davası"nda, dijital delillerle ilgili istenen bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı.

Bilirkişi raporunda, söz konusu davaya bilirkişi olarak tayin edildikleri 3 Aralık 2014'te teslim alınan delil imajları üzerinde yapılan teknik incelemelerin iki başlık altında raporlandığı belirtildi.

Raporda, şunlar kaydedildi:

"11 ve 17 nolu CD'ler üzerindeki incelemelerimizde, CD'ler ve içlerindeki dosyaların oluşturulma ve değiştirilme tarihi üst verileri ile dosyaların içlerinde yapılan arama neticesinde tespit edilen Calibri ve Cambria yazı tiplerinin ve Office open XML referanslarının Microsoft Office yazılımlarda ilk kullanılma tarihleri arasında çelişkiler bulunduğu ve dolayısıyla CD'ler ve içlerindeki dosyaların oluşturulma ve değiştirilme tarih ve saat üst verilerinin gerçek oluşturulma ve değiştirilme tarih ve saat bilgilerini yansıtmadığı görülmüştür.

5 nolu sabit harddisk üzerinde yapılan incelemelerde, harddiskin SİSTEM bölümündeki işletim sistemi 28 Temmuz 2009 günü devre dışı kaldıktan sonra harddisk işletim sistemi tarihi güncel olmayan bir ya da birden fazla bilgisayara takılıyken, harddiskin data bölümüne suça konu bütün dosyaların farklı tarihlerde görünecek biçimde başka bir kaynak ortamdan (Disk,cd, dvd, flaş bellek) kopyalandığı belirlenmiştir."

Raporda, kopyalanan dosyaların oluşturulma tarih ve saat bilgilerinin, gerçek oluşturulma tarih ve saat bilgilerini yansıtmadığı vurgulandı.

5 nolu harddiskin İKK klasöründeki bazı word belgelerinde de Calibri yazı tipi (font) belirlendiği aktarılan raporda, "Bu belgelerin son değiştirilme tarihleri Calibri yazı tipinin Office 2007 beta sürümü içinde kullanıma çıktığı 16 Kasım 2005 tarihinden öncesindedir" denildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала