BM Güvenlik Konseyi (BMGK) - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Türkiye ve dünya politikasından en güncel haberler, açıklamalar

7 Haziran seçimleri için 'adaylık heyecanı' başladı

© AA / ArşivYüksek Seçim Kurulu
Yüksek Seçim Kurulu - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Sputnik Haber Ajansı Ankara Muhabiri Yurdagül Şimşek, geri sayımın sürdüğü 7 Haziran seçimlerine ilişkin siyasi partilerdeki gelişmeleri aktardı.

Türkiye'de siyaset adeta 7 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimlerine kilitlendi. Aday adayları, partilerin kapılarını aşındırırken, partilerin adaylık ücretleri belirlendi. Partilerin adaylarını belirleme yöntemi üzerindeki çalışmaları da sürüyor. Başvurularda en yüksek ücreti 7 bin 500 lira ile CHP'de kontenjan adayı olmak isteyenler verecek. MHP ise seçim öncesinde büyük kongresini de toplayacak.

Hemen her seçimde olduğu gibi, 7 Haziran seçimlerinde de binlerce kişi önce adaylık için yarışacak. Aday olabilme şansını elde edenler ise daha sonra TBMM'ye girebilmek için yoğun bir çalışma temposuna girecek.

AK PARTİ'DE BAŞVURULAR 20 ŞUBAT'TA SONA ERECEK

Seçimlere katılabilmek için istifa eden bürokratların yoğun ilgi gösterdiği AK Parti'de 11 Şubat'ta başlayan aday adaylığı başvuruları, 20 Şubat'ta sona erecek. AK Parti'de tüzük gereği üst üste 3 dönem milletvekili seçilen 66 isim yeniden aday olamayacak.

ERKEKLER 5 BİN, KADINLAR 2 BİN 500 LİRA VERECEK

Bu seçimde AK Parti'den aday adayı olmak için erkeklerden 5 bin lira, kadınlardan ise 2 bin 500 lira alınacak. Engelli aday adaylarından ise ücret alınmayacak. 2011 seçimlerinde AK Parti erkek aday adaylarından 3 bin, kadınlardan ise bin 500 lira başvuru ücreti almıştı.

TEMAÜL YOKLAMASI, KAMUOYU ARAŞTIRMASI VE SANDIK

Bugüne kadar girdiği tüm seçimlerde adaylarını belirlerken ön seçim yapmayan AK Parti'nin, 7 Haziran seçimlerinde de adaylarını merkez yoklaması yöntemiyle belirlemesi bekleniyor. Ancak, AK Parti aday adaylarıyla ilgili 28 Şubat ve 1 Mart'ta temayül yoklaması yaparak teşkilatın görüşlerini alacak. Ayrıca aday adaylarıyla ilgili her seçim bölgesinde kamuoyu araştırması yaptıracak. Bu iki yöntemi daha öncesi seçimlerde de uygulayan AK Parti, bu kez farklı bir yöntemi de devreye sokacak. Temayül yoklamasından sonra kentin bir yerine sandık konulacak ve kentteki bütün sivil toplum kuruluşlarının başkanlarına, temsilcilerine ve kentin kanaat önderlerine aday adaylarıyla ilgili oy kullanmaları çağrısında bulunulacak. AK Parti, 7 Nisanda aday listelerinin YSK'ya verilmesinden sonra da muhtemelen 14-15 Nisan'da da ilk seçim kampanyası tanıtım programını yapacak.

EN PAHALI KONTENJAN ADAYLIĞI CHP'DE

CHP'de ise aday adaylığı başvuruları 17 Şubat'ta başlayacak ve 24 Şubat'ta sona erecek. CHP, erkek aday adaylarından 5 bin lira, kadın ve genç aday adaylarından ise 2 bin 500 lira ücret alacak. CHP'de kontenjan aday adaylığı için başvuru yapanlar ise 7 bin 500 lira ödeyecek. CHP'de 2011 seçimlerinde aday adaylarından kontenjan adaylığı için 5 bin, önseçim veya eğilim yoklamasıyla aday gösterilmek isteyenlerden 3 bin, kadın ve gençlerden ise 2 bin lira başvuru ücreti alınmıştı.

CHP'DE 55 İLDE ÖNSEÇİM, 30 İLDE MERKEZ YOKLAMASI

CHP'de adayların belirlenmesinde hem ön seçim, hem de merkez yoklaması yöntemi uygulanacak. Ancak, Genel Merkez ön seçim yapılan yerlerde kontenjan hakkını da kullanacak. CHP Parti Meclisi'nde alınan karara göre, 85 seçim bölgesinin 55'inde milletvekili adayları üyelerin katılımıyla gerçekleşecek ön seçimle belirlenecek. 55 ilin 45'inde ön seçim hakim denetiminde, 10'unda ise örgüt denetiminde olacak. Geriye kalan 30 ilde ise merkez yoklaması ile adaylar belirlenecek. Ankara, İstanbul ve İzmir'deki tüm seçim bölgelerinde ilk sıralardan ise kadınlar aday gösterilecek.

ÖN SEÇİM YAPILACAK İLLER

CHP'de 29 Mart'ta tüm üyelerin katılımıyla hakim gözetiminde ön seçim yapılacak iller şöyle: Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Manisa, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Uşak ve Yozgat.

CHP'de 29 Mart'tan önce; Adana, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya, Muğla, Mersin, Tekirdağ, Trabzon ve Zonguldak illerinde ise örgüt denetiminde ön seçim gerçekleşecek.

MHP'DE BAŞVURULAR 12 MART'TA BAŞLIYOR

Aday adaylarının ödeyeceği ücrette kadın-erkek ayrımı yapmayan MHP, başvurulardan 2 bin lira alacak. Engelli adaylardan ise ücret talep edilmeyecek. 2011 seçimlerinde MHP başvuru ücretini bin lira olarak belirlemişti. MHP'de adaylık başvuruları 12 Mart'ta başlayacak, 18 Mart'ta ise sona erecek. Bu arada MHP'nin 11.Olağan Büyük Kongresi de 21 Mart Cumartesi günü Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılacak. MHP'nin de adaylarını merkez yoklaması ile belirlemesi, temayül yoklamaları ile teşkilatını görüşlerini alıp, kamuoyu araştırmaları yapması bekleniyor.

EN UCUZ ADAYLIK HDP'DEN

Daha önceki seçimlere ittifak yoluyla ya da bağımsız adaylarla giren Kürt siyasi hareketinin önemli partilerinden HDP, 7 Haziran seçimlerine parti olarak girme kararı aldı. Yüzde 10 seçim barajını aşıp aşmayacağı tartışılan HDP ise aday adaylığı için başvuruda bulunan erkeklerden 2 bin lira, kadın ve 27 yaşın altındaki gençlerden ise bin lira alınacak. Engellilerden ise ücret talep edilmeyecek. HDP'de 16 Şubat'ta başlayan aday adaylığı başvuruları 2 Mart'ta sona erecek.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала