Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İyimaya: İdam cezası tartışılmalı

© AA / Dilek Mermer TBMM Adalet Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya
TBMM Adalet  Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Mersin'de 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın öldürülmesi üzerine bazı AK Parti'li bakanların ve yöneticilerin ardından Adalet Komisyonu Başkanı'ndan da idam cezası çıkışı geldi. İyimaya, "kadına karşı şiddete ve vahşete dayalı öldürmelerde" idam cezasının tartışılması gerektiğini savundu.

Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya yazılı açıklamasında, "Özgecan Aslan'ın muhatap olduğu cinsel şiddet ve vahşice öldürülmenin insanlığa düşülmüş ağır bir leke" olduğunu belirterek, "Hukukun mümkün kıldığı en katı cezayı katile tatbik etmek; bizleri sorumluluktan kurtarmaz. Ağır travmalardan ders çıkarmak ve sistemi buna göre düzeltmek; vicdanın, aklın ve bilimin gereğidir" dedi.

Meclis'in tabii misyonunun en başta yaşama hakkını korumak ve ona yönelik tehditleri caydırıcı-hukuk ile bertaraf etmek olduğunu kaydeden İyimaya şunları söyledi:

Özgecan Aslan'ın katil zanlısı - Sputnik Türkiye
Özgecan'ın 3 katil zanlısı tutuklandı
"Bu anlayış içinde; kadına karşı şiddete ve vahşete dayalı öldürmelerde idam cezası, ölümle sonuçlanmayan cinsel şiddette niteliğe göre süreli veya sürekli olarak erkeklik gücünü yok etme cezası seçenekleri yeniden tartışılmalıdır. Bu tür cezalara, yasama organının af veya benzeri azaltıcı yasalarla müdahalesini önleyecek çekirdek Anayasa normlarını üretmeliyiz. (Aksi takdirde cezalar, çoğu kez ödüle dönüşmektedir). En başta yaşama hakkı olmak üzere, temel hakları koruma misyonu uhdesinde bulunan Büyük Meclisin değerli Başkanına, iş bu misyondan kaynaklanan görev düşmektedir: Partiler, Başkanımız tarafından bu gündemle ziyaret edilerek, toplumun güvenini tazeleyecek ve caydırıcı hukuku yürürlüğe koyacak kısa süreli ve sınırlı bir norm çalışmasının sağlanmasının uygun olacağını düşünmekteyim. Yasama iktidarı, daha çok bu günler için vardır."

İDAM CEZASI GÜNDEME GELDİ

Özgecan Aslan'ın ailesini ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, "Bir Bakan olarak değil ama bir anne ve kadın olarak, şahsa karşı işlenen suçların cezasının idam olabileceği ve bunun tartışılacağını düşünüyorum" demişti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de Twitter'dan, Özgecan Aslan cinayeti zanlıları için idam cezasının gündeme getirilmesi ve hassasiyetle tartışılması gerektiğini söylemişti.
Eski Aile Bakanı ve AK Parti'li Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, "Bakanken benim de üzerinde çalıştığım hadım etme cezası, bu olayda uygulanmalı" ifadelerini kullanmıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала