- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

Filmmor, "Kadınların Direnişi, Direnişin Sineması"yla başlıyor

© Fotoğraf : filmhafizasi.comFilmmor Kadın Filmleri Festivali
Filmmor Kadın Filmleri Festivali - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nin 13. yolculuğu 13 Mart'ta İstanbul'da başlayacak. 27 Nisan'a kadar 6 şehirde "Kadınların Sineması, Kadınların Direnişi, Direnişin Sineması" perdede olacak.

Festival, 13-22 Mart'ta İstanbul'da, 28-29 Mart'ta Nevşehir-Kapadokya'da, 4-5 Nisan'da Muğla-Bodrum'da, 11-12 Nisan'da Diyarbakır'da, 18-19 Nisan'da Adana'da, 25-26 Nisan'da İzmir'de gerçekleştirilecek.

Festivalin bu yılki sloganı "Kadınların Sineması, Kadınların Direnişi, Direnişin Sineması" olarak belirlendi.

"Kadınların Sineması", "Kendine Ait Bir Cüzdan", "Cins-iyet-ler" ve "Bedenimiz Bizimdir" başlıklı bölümlerden oluşacak festivalde, yönetmenler Margarethe von Trotta ve Nahid Persson Sarvestani'nin filmlerinin toplu gösterimleri de yer alacak.

Atölye, forum ve yönetmenlerin katılacağı özel söyleşilerin de olacağı festival kapsamında, 25 ülkeden 60'ın üzerinde film gösterilecek.

UMUT VEREN KADIN SİNEMACI ÖDÜLÜ

Festivalin açılışında "Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü" sahibini bulacak. Ödül, kadının "öznelik, öznellik, direnç, eylem ve düşlerine alan açmak ve dayanışmak" amacıyla veriliyor. Festivalin kapanışında da "Altın Bamya Ödülleri" dağıtılacak.

BAMYA ÖDÜLLERİ GELİRİ ŞENGAL VE KOBANİLİLERE

Festival kapanışında ise her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘gelecek yıllar verilmemesi dileğiyle' 7. Altın Bamya Ödülleri dağıtılacak.

Geliri, Şengal ve Kobani kamplarındaki kadınlara ve çocuklara aktarılacak olan festivalin biletleri Mart ayında izleyiciyle paylaşılacak.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала