Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

"Ali İsmail'in ölümünde kasıt yok"

© AP PhotoAli İsmail Korkmaz
Ali İsmail Korkmaz - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Kayseri'de görülen Ali İsmail Korkmaz Davası'nda mahkeme, sanıklara verilen "yaralama sonucu ölüme neden olma" suçlamasının gerekçesini açıkladı. Mahkemeye göre, Ali İsmail ile onu döven sanıklar arasında öldürmeyi gerektirir bir husumet ve sanıkların öldürme kastı yok.

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Eskişehir'deki Gezi Parkı odaklı eylemde darp edilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın gerekçeli kararında, "sanıklar ile maktul arasında öldürmeyi gerektirir bir husumet bulunmadığı ve sanıkların öldürme kastlarının olmadığı" belirtildi.

Ali İsmail Korkmaz davası - Sputnik Türkiye
Ali İsmail Korkmaz davasında karar günü
Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 21 Ocak'ta sona eren davanın, 100 sayfalık gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, sanıklarla maktul arasında öldürmeyi gerektirir bir husumetin bulunmadığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Sanıkların engel bir neden bulunmadığı halde eylemlerini sürdürmemiş olmaları, fiillerine kendiliklerinden son vermiş olmaları tüm dosya kapsamı ile birlikte göz önüne alındığında, sanıkların maktule yönelik eylemlerinde olası kast veya doğrudan kast ile öldürme kastıyla hareket ettiklerinin sabit olmayıp, kasıtlarının maktulü yaralamaya yönelik olduğu ancak maktulün kasten yaralama sonucu gelişen beyin kanaması sonucu vefat ettiği, sanıkların eylemleri ile ölüm sonucu arasında illiyet bulunduğu, maktulde mevcut kalp, damar ve kapak hastalığı nedeniyle kullandığı ilaçların darp eylemi sonucunda meydana gelen beyin kanaması oluşumunu kolaylaştırıcı ve kanamayı artırıcı etkisiyle ölüm meydana gelmesinde katkısının olduğu tıbben belirlenmiş ise de sanıklar tarafından bilinmediği açık olan bu hastalığının sanıkların eylemleri ile maktulün ölümü arasındaki mevcut illiyet bağı karşısında sanıkların cezai sorumluluklarını kaldırmadığı, sanıkların eylemlerinin TCK'nin 87/4 maddesi kapsamında kasten yaralama sonucu ölüm meydana gelmesi suçunu oluşturduğu sonuç ve kanaatine varılmıştır."

"KASITLARI YARALAMA"

Ali İsmail Korkmaz davası - Sputnik Türkiye
Ali İsmail Korkmaz kararına itiraz
Sanıklar Mevlüt Saldoğan, Yalçın Akbulut, İsmail Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ramazan Koyuncu arasında maktule yönelik eylemleri gerçekleştirme hususunda eylem öncesinde fikir ve eylem birliği bulunduğunun belirlenemediğinin vurgulandığı kararda, "İştirakin varlığı için bu şart değil ise de her sanığın maktule yönelik gerçekleştirdikleri eylemlerinden sorumlu olup, müstakil fail olarak meydana gelen sonuçtan dolayı cezalandırılmaları gerektiği kabul edilmiştir. Olayda sanıklar lehine 'kanun hükmü ve amirin emrine' ilişkin TCK'nin 24, 'meşru savunmaya' ilişkin TCK'nin 25. maddesi ile 'sınırın aşılmasına' ilişkin TCK'nin 27. maddesinin uygulanma şartlarının oluşmadığı anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Kararda, sanık polis memurlarının yakalama veya gözaltına alma amacıyla hareket etmediklerinin anlaşıldığı ifade edilerek, "Sanık polisler ile diğer sanıklar yönünden CMK'da düzenlenen yakalama hükümlerinin uygulanma şartlarının oluşmadığı, kasıtlarının maktule yönelik yaralama olduğu sonucuna varılmıştır" denildi.

"KORKMAZ'IN HAKSIZ HAREKETİ YOK"

Ali İsmail Korkmaz davası - Sputnik Türkiye
Ali İsmail Korkmaz davasında polis ve fırıncılara hapis cezası
Sanıklar lehine haksız tahrik hükümlerinin uygulanma şartlarının oluşup oluşmadığının tartışılması gerektiği vurgulanan kararda, şu görüşlere yer verildi: "Buna göre somut olaya bakıldığında, en başta maktulden kaynaklanan ve sanıklara yöneldiği söylenebilecek herhangi bir haksız hareket tespit edilememiştir. Her ne kadar sanıklar, tarafından maktulün kendilerine hakarette bulunduklarını ileri sürmüş iseler de bir an için bu hususun doğru olduğu kabul edilse dahi maktulün hakaret içerikli bu sözleri kendisine yönelik haksız eylemlerin neticesi olarak söylediğinin kabulü gerektiği, bu durumda da ilk haksız hareketi gerçekleştirdikleri tartışmasız olan sanıklar yararına haksız tahrik hükümlerinin uygulanma şartlarının oluşmadığı sonucuna varılmıştır."

EN FAZLA CEZA 10 YIL 10 AY

Eskişehir'de 2 Haziran 2013'te Gezi Parkı odaklı eylemde bir ara sokakta darp edilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, 10 Temmuz'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

Açılan davada tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan'a 10 yıl 10 ay, tutuksuz polis memuru Yalçın Akbulut'a 10 yıl, tutuklu sanıklar Muhammed Vatansever, Ramazan ve İsmail Koyuncu'ya 6'şar yıl 8'er ay, Ebubekir Harlar'a 3 yıl 4 ay hapis cezası verilmiş, tutuksuz yargılanan polis memurları Hüseyin Engin ve Şaban Gökpınar beraat etmişti.

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала