Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Laik ve bilimsel eğitim' için bugün okullarda boykot var

© AA / Ahmet Bolat Alevi-Bektaşi Federasyonu
Alevi-Bektaşi Federasyonu - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Farklı parti ve oluşumların bir arada olduğu Birleşik Haziran Hareketi, Eğitim-Sen ve bazı Alevi örgütleri bugün eğitim politikalarını protesto ediyor. "Laik ve bilimsel eğitim için ayaktayız" çağrısıyla duyurulan boykota katılanlar, çocuklarını bugün okula göndermeyecek.

Birleşik Haziran Hareketi'nin (BHH) öncülüğünde bugün yurt genelinde ‘Laik ve Bilimsel Eğitim' için boykot yapılıyor. Eğitim-Sen'in yanı sıra çok sayıda sendika ve sivil toplum örgütü boykota destek veriyor.

Boykot çağrısı kapsamında öğrenci velilerine bir mektup yazan BHH, "Bir çocuk ancak sorgulayarak, eleştirerek ve şüphe duyarak kararlılığını, inadını ve umudunu koruyabilir" ifadelerini kullandı.
BHH'nin mektubunun devamında, "13 Şubat'ta iktidarı uyarmak için çocuklarımızı okula göndermiyoruz. O günü çocuklarımıza ayıracağız. Alternatif dersler, çocuk oyunları ve şenliklerle özgür bir geleceğe olan umudumuzu güçlendireceğiz. Sizleri bekliyoruz" denildi.

Aleviler laik eğitim yürüyüşü - Sputnik Türkiye
Laik eğitim için yürüdüler
Alevi örgütleri ve Birleşik Haziran Hareketi, sendikaların ve partilerin de desteğiyle geçen hafta sonu İstanbul Kadıköy'de bir miting düzenlemiş ve taleplerini tekrarlamışlardı.
Eğitim sisteminde bundan iki yıl önce yapılan sistem değişikliğinin ardından bazı okullar dönüşüme tabii tutulmuştu. Dönüşümün bir bölümü normal okulların İmam Hatip okullarına dönüştürülmesi şeklinde gerçekleşti.

Sabancı Üniversitesi Eğitim Reformu girişiminin geçen yılın Ağustos ayında açıkladığı rapora göre 2010-2011 eğitim yılı ile 2014 yılı arasında İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip lisesi sayısı yüzde 73 oranında arttı. Bununla birlikte mesleki ve teknik lise sayısı yüzde 23, Anadolu lisesi sayısı yüzde 57 oldu.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün aynı dönemde aktardığı bilgiye göre ise 2014 yılı içerisinde 'genel liseden din öğretimine dönüşen okul sayısı 13'.

İzmir Valiliği ise bundan bir hafta önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda, boykota katılacak eğitim personeli ve öğrenciler için disiplin işlemi yapılacağını belirtmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала