Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Ban Ki Mun: Yemen'i uçurumun kenarından almalıyız

© Sputnik / Sergey Pyatakov / Fotoğraf bankasına girBM Genel Sekreteri Ban Ki Mun
BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Mun, Yemen'in uluslararası toplumun gözü önünde çöküşe doğru ilerlediğini kaydederek "Biz burada durup seyredemeyiz" dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin Yemen'deki kriz dolayısıyla yaptığı toplantıda konuşan Genel Sekreter Ban Ki Mun, Yemen'in çok sayıda sorunla karşı karşıya olduğunu kaydederek, bir dizi önlem alınmasını istedi. Yemen'de siyasi geçiş sürecine herkesin destek vermesi gerektiğini belirten Ban, "Açıkça ifade edeyim ki Yemen gözlerimizin önünde çöküyor. Biz burada durup seyredemeyiz. Ülkenin güneyinde giderek artan şekilde ayrılık temayülü var. İnsani durum çok kötü" diye konuştu.

Arap Yarımadası'ndaki El Kaide örgütünün yaygın bir şekilde şiddet eylemi gerçekleştirdiğini, Husilerle çatışmaların arttığını vurgulayan Ban, "Bu gelişmeler bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit ediyor. BM Şartı altındaki uluslararası yükümlülüklerimiz gereği, Yemen'i uçurumun kenarından alarak siyasi sürece geri döndürmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız" dedi.

Yemen'deki taraflara da seslenen Ban, daha önce üzerinde anlaşmaya varılan yol haritalarına uyulmasını, gösteri ve ifade özgürlüğüne saygı gösterilmesini ve uluslararası insancıl hukuka riayet edilmesini istedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала