Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Lavrov: Minsk Zirvesi'nden çözüm kararı çıkacağından eminiz

© REUTERS / Maxim ZmeyevRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da Yunan mevkidaşı Nikos Kotzias ile görüştü. Ukrayna krizinde doğrudan diyalog ve diplomatik çözüm vurgusu yapan iki bakanın gündeminde Rusya'ya yaptırımlar da vardı. Lavrov "Atina'nın ın yaptırım politikasını takdir ediyoruz" derken Kotzias, Rusya-AB arasında arabuluculuğa hazır olduklarını söyledi.

İlk yurtdışı ziyaretine çıkan Yunan mevkidaşı ile görüştükten sonra basın toplantısında konuşan Sergey Lavrov, bugün Minsk'te yapılacak zirveden siyasi çözüm kararı çıkacağından emin olduklarını söyledi.

‘BARIŞ, KİEV VE DONBASS ARASINDA DİYALOG KURULMASI İLE MÜMKÜN'

Rus bakan, Ukrayna'da barışın Kiev ve Donbass arasında doğrudan diyalog kurulmasından geçtiğini vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin - Sputnik Türkiye
Putin: Kiev, Donbass temsilcileriyle doğrudan görüşmeli
KOTZİAS MARİUPOL'DEKİ YUNAN AZINLIĞI GÜNDEME GETİRDİ

Kotzias'ın Ukrayna'nın güneydoğusundaki Mariupol kentinde yaşayan Yunan azınlıktan söz ettiğini belirten Lavrov, "Macarlar, Rumenler, Bulgarlar başta olmak üzere Ukrayna'da diğer halkların azınlıkları da yaşıyor. Ukrayna'daki tüm halklar, krizin siyasi çözümle sonlanacağından ve çıkarlarının gözetileceğinden emin olabilirler" dedi.

LAVROV: BERLİN VE MİNSK'TE BELİRGİN BİR İLERLEME SAĞLANDI

Rusya, Almanya, Fransa, Ukrayna liderlerinin bu akşam yapacağı zirveye hazırlık için Berlin ve Minsk'te yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Lavrov, belirgin bir ilerleme sağlandığını vurguladı. Rus bakan, son sözü liderlerin söyleyeceğinin de altını çizdi.

Lavrov, müzakerelerin başarıyla sonuçlanması için Minsk mutabakatlarının hayata geçirilmesinin en önemli husus olduğunu da sözlerine ekledi.

KOTZİAS: TEK ÇÖZÜM YOLU DİPLOMASİ

Yunan Bakan Kotzias ise bu akşam Minsk'te krizi sonlandıracak kararlar alınmasını umduklarını kaydederek, tek çözüm yolunun diplomasiden geçtiğini vurguladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nicolaos Kotzias - Sputnik Türkiye
Yunanistan: Rusya'ya yönelik yaptırımlara karşıyız
LAVROV: YUNANİSTAN’IN YAPTIRIM POLİTİKASINI TAKDİR EDİYORUZ

Lavrov-Kotzias görüşmesinde AB'nin Rusya'ya yönelik yaptırımları önemli gündem maddelerinden biriydi. Rusya'ya karşı yaptırım dili kullanmanın yıkıcı sonuçlar doğuracağını ifade eden Lavrov, "Yaptırımlar, Rusya'nın değil, onları uygulayan ülkelerin sorunu. Yunanistan'ın yaptırımlar konusundaki tutumunu takdir ediyoruz" dedi.

Yunanistan seçimleri - SYRIZA lideri Aleksis Tsipras - Sputnik Türkiye
Çipras, Avrupa ile ilk 'kavgasını' Rusya için verdi
KOTZİAS: RUSYA-AB ARASINDA ARABULUCU OLMAYA HAZIRIZ

Kotzias ise Rusya-AB ilişkilerinin normalleşmesi için arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını açıkladı. Yunan bakan, Moskova ve Brüksel arasında ilişkilerin sadece Ukrayna krizi çerçevesinde değerlendirilmesinin yanlış olduğunu savundu.

Kotzias, "Geçtiğimiz günlerde yapılan AB Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında Avrupalı meslektaşlarımıza Rusya ile ilişkilere Ukrayna krizi penceresinden bakmamayı önerdik. Rusya ile bir gündem oluşturarak, pozitif ilişkiler geliştirmeliyiz" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала