Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Moskova Büyükelçisi Yardım: Türk Akımı'nda Rusya'yla çalışmaya hazırız

© AATürkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım
Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, Rus Ria Novosti ajansına verdiği röportajda Türkiye'nin 'Türk Akımı' projesiyle ilgili planlarını, Ukrayna krizine bakışını ve Türk hükümetinin Rus turistler için sağlayacağını kolaylıkları anlattı. Yardım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya'ya bu yıl birden fazla ziyaret gerçekleştirebileceğini de söyledi.

Türkiye'nin, 2014 sonunda duyurulan 'Türk Akımı' doğalgaz boru hattı projesiyle ilgili ne gibi planları olduğuna dair soruyu yanıtlayan Yardım, "Enerji, Türkiye Rusya ilişkilerinin en önemli parçalarından biri. Türkiye, Almanya'dan sonra en çok Rus gazı alan 2. ülke. Ayrıca, Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu'yu Rus ortaklarımızla birlikte inşa edeceğiz. Yalnızca bu proje bile, aramızdaki güvenin ne derece yüksek olduğunu ve enerji alanındaki işbirliğimizi karşılıklı olarak geliştirmek istediğimizi gösteriyor. Enerji alanındaki işbirliğimizi gelecek yıllarda da devam ettirmek istiyoruz" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Gazprom CEO'su Aleksey Miller - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Yıldız ve Miller, Türk Akımı'nın güzergahını havadan inceledi
'TÜRK AKIMI'NI DAHA KAPSAMLI DEĞERLENDİRMELİ'

Büyükelçi Yardım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Rusya'nın önerdiği 'Türk Akımı' bizim için henüz yeni bir gündem maddesi. Projeyle ilgili çalışmalar da henüz ön hazırlık aşamasında bulunuyor. Genel olarak, ortak çıkarlarımıza yanıt veren her öneri için çalışmaya hazırız. Diğer yandan projenin, bölgenin enerji ihtiyaçları da göz önüne alınarak kapsamlı bir enerji projesi olarak ele alınması gerekiyor. Avrupa'nın enerji talebi proje için en belirleyici faktör olacak.

Geçen günlerde Gazprom'dan bir heyet ön görüşmeler için Türkiye'ye geldi. Projenin teknik ve ekonomik zemini hazırlandıktan sonra, önerilen bu projenin spesifik özellikleri konusunda daha rahat konuşabileceğiz."

Antalya plaj-turist - Sputnik Türkiye
YAŞAM
'Türkiye Rus turistler için özel fiyat belirleyebilir'
'RUS TURİSTLERİ KAYBETMEYECEĞİZ'

Yardım, Rusya'daki finansal sorunlar nedeniyle Türkiye'ye gelen Rus turist sayısında azalma bekleyip beklemediklerine dair soruya ise, "Türkiye Rusyalı turistlerin en çok ziyaret ettiği ülke. İleride bu durumda herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Ancak Rusya'daki finansal zorluklar nedeniyle gelecek yıl turist sayısında azalma olacağını söyleyenler var. Bunun önüne geçilebilmesi için Türk hükümeti Rus ortaklarıyla birlikte çalışmalarına devam ediyor. İyi bir sonuca da varıldı: Türk hükümeti Rus turistler için uçuş fiyatlarının bir miktar indirilmesi yönünde bir karar aldı" dedi.

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ve Türkiye cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın ortak basın toplantısı - Sputnik Türkiye
Erdoğan, Zafer Günü için Moskova’ya gidebilir
'ERDOĞAN RUSYA'YA BİRDEN FAZLA ZİYARET GERÇEKLEŞTİREBİLİR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yıl Rusya'ya gidip gitmeyeceğiyle ilgili soruyu yanıtlayan Ümit Yardım, "Erdoğan'ın bir sonraki resmi Rusya ziyaretinin, bu yıl Rusya'da yapılacak Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısında gerçekleşmesi planlandı. Ancak Erdoğan'ın Rusya'ya başka ziyaretler yapması da olasılık dışı değil" dedi.

'UKRAYNA KRİZİNE SİYASAL ÇÖZÜM BULUNMALI'

Yardım ayrıca, Türkiye'nin Ukrayna krizinin barışçıl çözümünden yana olduğunu söyleyip "Türkiye, krizdeki tarafları, Minsk anlaşmaları çerçevesinde içten ve kapsamlı bir diyalog kurmaya ve bölgesel güvenlik için tehlike oluşturan bu krize siyasal çözüm yolları aranmasına davet ediyor" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала