GÖRÜŞ

CHP'li Loğoğlu: Batı terörle mücadelede Türkiye’ye yardım etmiyor!

© AP PhotoIŞİD
IŞİD - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen Güvenlik Konferansı’nda konuşan Irak Başbakanı Haydar el-Abadi, Türkiye’nin IŞİD militanlarının sınırlarından geçmesini engellemek için yeterli çaba göstermediğini söyleyerek Batı’nın da Türkiye ile elindeki istihbarat bilgileriyle paylaşmadığını iddia etti.

Peki, Türkiye’de Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin bu tür ifadeleri nasıl değerlendirildi?

Sputnik Haber Ajansı’na demeç veren CHP Genel Başkan Yardımcısı, BM Türkiye Daimi Temsilciliği'nde siyasi işlerden sorumlu eski Müsteşar ve  eski Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, konuyla ilgili şöyle konuştu:


Irak Başbakanı Haydar İbadi, Münih Güvenlik Konferansı’nda “Türkiye’nin de IŞİD’e karşı mücadeleye katılması gereklidir”  açıklamasında bulundu. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Irak Başbakanı, “Türkiye IŞİD’e karşı hiçbir mücadeleye katılmıyor” gibi bir düşünce ileri sürüyorsa, bu doğru değildir. Türkiye IŞİD’e karşı bazı önlemler alıyor. Özellikle  savaşçıların  Avrupa’dan ve farklı yerlerinden gelip Türkiye üzerinden IŞİD saflarına katılmak için gelenlere engel olmaya çalışıyor. Kobani’de IŞİD’e karşı Kürtlerin savaşmasını, Peşmergelerin Türkiye’den geçmesine izin vermek suretiyle yardımcı olmaya çalışıyor. Bunlar doğrudur, eksiktir, demiyorum. Sadece yapılanları ifade ediyorum. Ama Irak Başbakanı, “Türkiye daha fazla yapmalıdır, daha geniş bir cephede, daha geniş bir kapsamda IŞİD ve benzeri terör örgütlerine karşı bir mücadele etmelidir”, biçiminde bir beklenti, temenni ifade ediyor ise buna katılırım. Çünkü biz de, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Türk Hükümeti’nin, IŞİD dahil olmak üzere terörist örgütlere karşı daha tutarlı, daha kapsamlı bir mücadele vermesi gerektiğini düşünüyoruz.

İbadi göre Batı, Türkiye ile elindeki istihbarat bilgileriyle paylaşmamaktadır. Batı’nın bu tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Batı, bugüne kadar Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı terör konusunda Türkiye’ye yardımcı olmadı. Ellerindeki bilgileri, özellikle PKK bağlamında, bizimle paylaşmadılar. Bu yıllardır devam eden bir sorundur. Ama bu özellikle IŞİD ve Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren benzeri  terör örgütlerine ilişkin isithbaratın paylaşılmadığı anlamında geliyor ise, orada haklı bir noktası olabilir. Ama Irak Başbakanı’na da sormak lazım, paylaşılmayan istihbarattan bahsettiğine göre, bu istihbarat bilgileri onun elindedir. Irak’ın elinde böyle istihbarat bilgileri varsa,  onlar Türkiye ile paylaşsınlar.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала