Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

AYM ve Yargıtay'ın yeni başkanları belli oldu

© AA / ArşivZühtü Arslan
Zühtü Arslan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Anayasa Mahkemesi üyeleri yeni başkanını seçti. Mahkeme başkanlığına seçilen üye Zühtü Arslan dört yıl başkanlık görevini yürütecek. Yargıtay Başkanlığı'na ise İsmail Rüştü Cirit seçildi.

Anayasa Mahkemesi'nde Başkan Haşim Kılıç'ın Mart ayında emekliye ayrılmasıyla nedeniyle bugün başkanlık seçimi yapıldı. Yüksek Mahkeme'nin yeni başkanı Zühtü Arslan oldu.

Saat 10.00'da başlayan seçimde, 17 üye yeni başkan için oy kullandı. İlk turda 11 oyla salt çoğunluğu geçen Arslan başkan seçildi.

Eski Polis Akdemisi Başkanı olan Arslan, ya Haşim Kılıç'ın yaş haddinden emekliye ayrılacağı 13 Mart'ta ya da Kılıç'ın bu tarihten önce vereceği emeklilik dilekçesinden sonra göreve başlayacak ve başkanlık koltuğunda 4 yıl oturacak.

YENİ YARGITAY BAŞKANI İSMAİL RÜŞTÜ CİRİT OLDU

Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın emekliye ayrılması nedeniyle bugün başkanlık seçimi yapıldı. Yeni başkan İsmail Rüştü Cirit oldu.

Seçimde, 3. Ceza Dairesi Başkanı Erdal Gökçen, 20. Hukuk Dairesi Başkanı Feyzi Altınok, 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit, 6. Ceza Dairesi Üyesi Ali Suat Ertosun ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili Mehmet Ekmekçi yarıştı. Yargıtay Başkanı seçilebilmek için üye sayısının salt çoğunluğu olan 259 oya ulaşmak gerekiyordu. Cirit, 180 oy aldı.

ZÜHTÜ ARSLAN KİM?

1964 yılında doğan Prof. Dr. Zühtü Arslan, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisansını ve doktorasını 1991 ve 1996 yıllarında İngiltere'de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. 2002 yılında Doçent, 2007 yılında da Profesör olan Arslan, 2009 yılında Başkanlığına atandığı Polis Akademisi'nde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde "Anayasa Hukuku", "İnsan Hakları", "Devlet Kuramları" gibi dersler verdi. Ayrıca, 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi'nde "Turkish Public Law" dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesi'nde "Hukuk ve Siyaset" dersini verdi.

Evli ve dört çocuk babası olan Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала