Para - hesap makinesi  - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Türkiye ve dünyadan ekonomi alanındaki güncel gelişmeler, para piyasalarındaki son durum. Kredi kuruluşları değerlendirmesi ve diğer tüm gelişmeler.

80 Türk öğrenci daha Rusya'da nükleer enerji eğitimi alacak

© Fotoğraf : Akkuyu Nükleer A.Ş.Rusya'da Akkuyu nükleer enerji santrali için eğitim gören Türk öğrenciler
Rusya'da Akkuyu nükleer enerji santrali için eğitim gören Türk öğrenciler - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Mersin'de nükleer santral kurulmasına ilişkin Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde, nükleer enerji eğitimi için 80 öğrencinin daha Rusya'ya gönderileceğini açıkladı.

Akkuyu nükleer güç santrali - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Akkuyu NGS'nin hidroteknik yapıları ihalesine 9 teklif
Bakan Taner Yıldız, Ulusal Yenilenebilir Enerji Eylem Planı Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin su, rüzgar, güneş, jeotermal ve biyokütle gibi yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla beraber büyümesine devam edeceğini belirtti.

Türkiye'nin enerji yapılanmasında çizdiği politika ve stratejilerin en önemli parçalarından birinin yenilenebilir enerji olduğunu ifade eden Yıldız, dünyadaki enerji yatırımlarının yüzde 70'nin fosil yatırımlara yönelik olduğunu anlattı.

Yıldız, dünyada diğer ülkelerin enerji görünümüne ilişkin de şunları kaydetti:

Akkuyu nükleer güç santrali - Sputnik Türkiye
Akkuyu ÇED raporu ile ilgili iddialara bakanlıktan yanıt
"ABD'de nükleer enerjinin payı artacak, Japonya'nın Fukuşima kazası sonrası tekrar nükleer santrallere dönüşü hızlanacak. Rusya, Güney Kore ve Hindistan gibi ülkelerde de bu artış devam edecek. Şu anda inşaası devam eden 76 nükleer santralin 30'unun Çin'de olduğunu düşünürsek, nükleer enerji santrallerinin Çin'deki büyümeye ciddi anlamda katkısı olacak. Ama çok enteresandır, 2100 yılında dünyanın gelmesi beklenen karbondioksit salınımları ile alakalı konunun politikaların değiştirilmiyor olması halinde, 2040 yılında bu rakamların yakalanacak olması tabii ki dünya için olumlu bir haber değil. Bu yılın sonunda Paris'te yapılacak olan toplantının önemi daha da artmış oluyor."

80 ÖĞRENCİYE RUSYA'DA EĞİTİM FIRSATI

Bakan Yıldız, Mersin Akkuyu'da nükleer santral kurulmasına ilişkin Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde nükleer enerji eğitimi için öğrenci göndermeye devam ettiklerini belirterek, "Biz 80 öğrencilik bir alım için daha start veriyoruz. Biliyorsunuz 300'e yakın öğrencimiz Rusya'da eğitim görüyordu" dedi.

Nükleer güç santrallerinde çalışacak olan mühendis adayları için yine benzer şartlarda fen fakültelerinden, mühendislik fakültelerinden, fizik, matematik veya diğer teknik bölümlerden mezun veya okuyan öğrencilerin müracaat edebileceğini kaydeden Yıldız, başvuru süresinin 27 Mart'a kadar devam edeceğini söyledi.

Bu tarihten itibaren öğrencilere yazılı ve sözlü mülakatlar yapılacağını anlatan Yıldız, "Bu yıl aynı zamanda bir değişiklik de yapıyoruz. İlk defa Petersburg'daki Politeknik Devlet Üniversitesi'ne 30 öğrenci göndereceğiz. 50 kadar da Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesine (MEPHI) göndereceğiz. Dolayısıyla karşılıklı bilgi alışverişini de bu sayede tamamlamış olacağız" ifadelerini kullandı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала