Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Laik eğitim için yürüdüler

© AA / Elif ÖztürkAleviler laik eğitim yürüyüşü
Aleviler laik eğitim yürüyüşü - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Kadıköy Rıhtım Meydanı'nı ve Rıhtım Caddesi'ni tamamen dolduran kalabalık, zorunlu din dersinin kaldırılmasını, cemevlerinin yasal olarak ibadethane sayılmasını ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kapatılmasını talep eden pankart ve dövizler taşıdı.

Alevi-Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri ve Eğitim-Sen'in birlikte düzenlediği "Laik, Bilimsel, Anadilinde Eğitim ve Demokratik Yaşam için Dayanışma ve Birlik Mitingi" Kadıköy'de yapıldı.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Gümüş, "Ayrıcalık istemiyoruz ama bize ayrımcılık yapılmasına da izin vermeyiz. Aleviler artık sahipsiz değil, Alevilerin artık örgütleri var" dedi. Demokratik, laik ve anadilde eğitim için toplandıklarını vurgulayan Gümüş, hükümetin okulları din eğitimi okullarına çevirmeye çalıştığını savundu.

Gümüş, mitinge katılımın büyüklüğünden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Bu meydan Türkiye gibi renkli, Türkiye de bu renkleri taşıyan bir meydan. Her şeyden önce Türkiye'nin bu çok renkliliğini koruyacağız, kollayacağız, geliştireceğiz" dedi.

"EĞİTİM GERİCİLEŞMEYE BAŞLADI"

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, "hükümetin eğitimi adım adım gericileştirmeye çalıştığını" savunarak, "Okullarımızı eğitim ve bilim kurumları olmaktan çıkarıp ibadethaneye çevirmek istiyorlar" dedi.

Karaca, bir "din şurası"na dönüştürüldüğünü ileri sürdüğü 19. Milli Eğitim Şurası'nda alınan kararlarını uygulanmasına engel olacaklarını ifade ederek, "Bilimsel, laik, anadilde, çağdaş eğitimden bizi geriye götüremeyeceksiniz" diye konuştu.

OKULLARDA BOYKOT ÇAĞRISI

Karaca, 13 Şubat'ta okullarda grev ve boykot çağrısı yaptıklarını hatırlatarak, gev ve boykot sonrasında da bir imza kampanyası başlatacaklarını kaydetti.

Miting, ortak bildirinin okunmasının ardından sona erdirildi. Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sabahat Tuncel, Levent Tüzel, CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Hüseyin Aygün, Muharrem Işık, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve yazar Eşber Yağmurdereli de katıldı. Miting alanında taraftar grubu Çarşı da yer aldı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала