Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Obama yönetimi ulusal güvenlik stratejisini açıkladı

© Sputnik / Fotoğraf bankasına girABD Başkanı Barack Obama
ABD Başkanı Barack Obama - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
ABD Başkanı Obama, yeni ulusal güvenlik stratejisinde ABD'nin denizaşırı bölgelere aşırı müdahale dürtüsüne karşı koyması gerektiğini vurguladı. Obama, IŞİD gibi aşırılık yanlısı grupları, terörle mücadele operasyonları ve küresel koalisyonlarla zayıflatma sözü verdi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın başkanlığının son iki yılını şekillendirecek 29 sayfalık güvenlik strateji planında, siber güvenliğin artırılması, iklim değişikliğiyle mücadele, şiddet yanlısı aşırılıklara karşı konulması gibi konuların tüm dünyada desteklenmesi gerektiği dile getirildi.

IŞİD - Sputnik Türkiye
ABD, IŞİD ile mücadeleye 3,5 milyar dolar ayırdı
Obama, ABD'nin terörizm, iklim değişikliği ve siber tehditler dahil olmak üzere küresel zorluklarla mücadelede "vazgeçilmez" bir lider olduğunu, ancak kaynaklarının ve nüfuzunun sınırsız olmadığını kaydetti.

ABD'nin, denizaşırı ülkelere müdahale dürtüsüne karşı koyması gerektiğini vurgulayan Obama, ABD'nin çıkarlarını her zaman savunacaklarını ve müttefiklere yönelik taahhütlere sadık kalınacağını vurgulayarak, "Ancak, birbiriyle rekabet halindeki birçok öncelik arasında zor seçimler yapmalıyız ve korkulara dayanan kararlar verdiğimizde gelen aşırı müdahale dürtüsüne her zaman karşı koymalıyız" ifadesini kullandı.

IŞİD'LE MÜCADELEYE DEVAM

Suriyeli muhalifler - Sputnik Türkiye
ABD: Eğit-donat programımız ilerliyor
Amerika topraklarına yönelik terör tehdidinin azalmasına rağmen tamamen yok olmadığını da bildiren Obama, ABD'nin hedefe yönelik operasyonlarla IŞİD gibi terör örgütleriyle mücadele etmeye devam edeceğini söyledi. Obama, IŞİD gibi aşırılık yanlısı grupları, büyük ölçekli, Amerikan öncülüğündeki kara savaşlarıyla değil, terörle mücadele operasyonları ve küresel koalisyonlarla zayıflatma sözü verdi.

Suriye'deki iç savaşa tek kalıcı çözümün siyasi çözüm, tüm Suriye vatandaşlarının meşru arzularına yanıt veren kapsayıcı bir siyasi dönüşüm olmayı sürdürdüğünü ifade eden Obama, Suriye'deki yıkıcı çatışmaya kalıcı bir siyasi çözüm bulma gayretlerine devam edeceklerini kaydetti.

IŞİD - Sputnik Türkiye
IŞİD lideri, ABD’den para aldığını itiraf etti!
Obama, iklim değişikliği ve Batı Afrika'daki Ebola salgını gibi bulaşıcı hastalıklardan doğan risklere de stratejisinde değinirken, ABD'nin, petrol ve gaz üretimi güçlü olsa da, kısmen petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle, yeni enerji kaynaklarının yaratılmasını desteklemesi gerektiğinin de altını çizdi.

ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Diğer yandan, strateji planında, Türkiye, Kafkasya ve Balkanlarla ilgili olarak, "Balkanlar ve Doğu Avrupa'daki ülkelerin Avrupa ve Avrupa-Atlantik entegrasyonu arzularını kararlılıkla destekleyeceğiz, Türkiye ile olan ilişkilerimizi dönüştürmeye devam edeceğiz ve Kafkasya'daki bölgesel ihtilafların çözümünü teşvik ederken, bölgedeki ülkelerle bağlarımızı geliştireceğiz" ifadelerine yer verildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала