- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

İnsan zihni 'mekanik kafalara' yüklenecek

© Fotoğraf : YouTubeYapay zeka
Yapay zeka - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in insanlığın sonunu getirebileceğini söylediği yapay zeka alanının girişimcilerinden biri, kişinin anılarını ve duygularını bilgisayara yüklemeye çalışıyor. ‘Zihin klonu' (Mind Clones) ve ‘ikinci benlik' yaratmak için geliştirilen ilk prototipin ismi de Bina-48.

Girişimci Martine Rothblatt, bir gün insanların zihinlerini aktarabileceğini umduğu bir robot büstü geliştirdi. Adını Rothblatt'ın eşinden alan Bina-48 karşısındakiyle muhabbet edebilecek, sorulara cevap verebilecek ve yaratılan ‘zihin dosyasıdaki' verileri kullanarak spontan fikirler geliştirebilecek şekilde tasarlandı.

'İNSANLIĞIN EN BÜYÜK İCADI OLABİLİR'

Bloomberg News'e konuşan Rothblatt, "İnsanlığın en büyük icadı olacağını düşünüyorum. Piyasa fırsatı da çok. Nasıl ki hepimiz akıllı telefonumuz olsun, sosyal medya hesabımız olsun istiyoruz; gün gelecek Mind Clone'suz da yapamayacağız. Yaşamımızdaki her şeyi daha faydalı ve değerli kılacak. Bir şeyi yapmak için 2 katı fazla zamanımız olacak" ifadelerini kullandı.

BİR NEVİ ÖLÜMSÜZLÜK

Robotla ulaşılmak istenen asıl gaye ise fikirlerini ve duygularını o robota yükleyen kişiyi, öldükten sonra —yapay da olsa- ‘yaşatmak.'

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала