Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Mısır'da 183 idama onay

© AA / Mohamed JamilMısır idam mahkumları
Mısır idam mahkumları - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Mısır yargısı, 'Kirdase katliamı' olarak bilinen davada yargılanan 183 sanık hakkında idam kararı verdi. 188 sanıklı davada, idama mahkum edilenlerin Ağustos 2013'te Kirdase kasabasında 16 polisin öldürülmesinde rol oynamaktan suçlu bulunduğu belirtildi.

Mısır'da faaliyetleri yasaklanıp terör örgütü ilan edilen Müslüman Kardeşler hareketine destek verdiği belirtilen 183 kişi mahkeme tarafından idam cezasına çarptırıldı.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Tora Cezaevi'ndeki Polis Enstitüsü'nde görülen duruşmada, Giza Ceza Mahkemesi, 14 Ağustos 2013'te Kirdase'deki polis merkezine saldırmakla suçlanan ve daha önce "idam edilmelerine yönelik görüş alınmak üzere" dosyaları Mısır Müftülüğüne gönderilen 188 sanık hakkında kararını açıkladı.

Sanıklardan 183'üne idam cezasına hükmeden mahkeme, 2 kişinin beraatine karar verdi. 2 kişinin de vefat ettiği belirtilen davada 18 yaşından küçük bir kişiye de 10 yıl hapis cezası verildiği kaydedildi. Duruşmaya katılmayan ve gıyaplarında yargılanan 34 sanık hakkında da idam kararı verildi.

İDAM KARARLARI MÜFTÜYE SEVK EDİLİYOR

Mısır yasalarına göre, idam dosyaları nihai karara bağlanmadan önce devlet müftüsüne sevk ediliyor. Müftünün görüşü alındıktan sonra dosya mahkemeye iade ediliyor ve mahkeme kararını veriyor.

Mısır'da 14 Ağustos 2013'te Giza'daki Kirdase'deki polis merkezine düzenlenen saldırıda 16 polis memurunun hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Ülkede Nisan 2014'te de Müslüman Kardeşler destekçisi 529 kişi hakkında yargıdan idam kararı çıkmıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала