Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Türkiye, Afganistan'a iki yıllığına asker gönderecek

© AP PhotoAfganistan'daki NATO misyonu
Afganistan'daki NATO misyonu - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Türkiye, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları zirvelerinde alınan kararlar çerçevesinde Afganistan'a asker gönderecek. Afganistan'a asker göndermeye ilişkin Başbakanlık tezkeresi de yarın Meclis'te görüşülecek. Ayrıntıları Sputnik Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Yurdagül Şimşek aktardı.

Bütçe görüşmelerinin ardından tatile giren Meclis yarın çalışmalarına yeniden başlayacak. Meclis'in ilk mesaisi de Afganistan'a asker gönderilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi olacak. Yapılacak görüşmelerin ardından tezkerenin kabul edilmesi bekleniyor.

NATO KAPSAMINDA İKİ YIL

Tezkereye ilişkin Bakanlar Kurulu Prensip Kararında; Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 1368 (2001), 1373 (2001) ve 1386 (2001) sayılı kararları çerçevesinde ve 5 Aralık 2001 tarihli Bonn Konferansı sonuçları uyarınca, Afganistan Hükümetinin güvenlik durumunun iyileştirilmesi ve kendi güvenlik kabiliyetlerinin oluşturulmasına yardımcı olmak amacıyla 2001 yılında Uluslararası Güvenlik ve Yardım Kuvveti (İSAF) oluşturulduğu anımsatıldı. 2003 yılında bu kuvvetin sorumluluk alanının 1510 (2003) sayılı BM Güvenlik Konseyi kararıyla Kabil'in ötesine genişletilerek, stratejik komuta, kontrol ve eşgüdümü NATO Daimi Konseyi'nin 16 Nisan 2003 tarihli kararıyla NATO tarafından üstlenildiğinin anlatıldığı prensip kararında şöyle denildi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri, TBMM'nin 10 Ekim 2001 tarihli ve 722 sayılı kararıyla Hükümete verdiği yetki temelinde, Afganistan'da İSAF Harekâtının başlangıcından beri görev almaktadır. NATO liderliğinde icra edilmekte olan İSAF Harekâtı 2014 yılı sonunda tamamlanacaktır. Bu tarihten sonra NATO'nun Afganistan'la ilişkilerinin temel unsurlarından birini, Kararlı Destek Misyonu oluşturacaktır. 20-21 Mayıs 2012 tarihlerinde Şikago'da ve 4-5 Eylül 2014 tarihlerinde Galler'de gerçekleştirilen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvelerinde alman kararlar çerçevesinde, 1 Ocak 2015 tarihinde başlatılması öngörülen Kararlı Destek Misyonunun muharip bir nitelik taşımaması ve Afgan makam ve kuramlarına eğitim, danışmanlık ve yardım sağlamak amacıyla iki yıl icra edilmesi planlanmakta; Afgan ulusal güvenlik güçlerinin ülke genelinde güvenlik sorumluluğunu bütünüyle üstlenmesi hedeflenmektedir. Afganistan'la köklü kardeşlik ve dostluk ilişkileri bulunan Türkiye, Afganistan'ın milli birliği, bütünlüğü ve bağımsızlığını her zaman desteklemiş; Afgan halkının barış, istikrar ve refah içinde yaşamasını teminen, her alanda Afganistan'la dayanışma içinde olmuştur. Cumhuriyet tarihinin en büyük dış yardım programını Afganistan'da yürütmekte olan ülkemizin anılan Misyona katkıda bulunmasının, Afganistan'la ikili ilişkilerimizin ve bölgede izlemekte olduğumuz faal dış politikamızın doğal bir uzantısını oluşturacağı değerlendirilmektedir."

KAPSAMI, ZAMANI VE ASKER SAYISINDA HÜKÜMET YETKİLİ

Prensip kararında bu yaklaşımdan hareketle,  hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının NATO'nun Afganistan'da icra edeceği Kararlı Destek Misyonu ve devamı kapsamında yurtdışına gönderilmesi, aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin anılan Misyona katılmak için Türkiye üzerinden Afganistan'a intikali ile geri intikali kapsamında Türkiye'de bulunması ve bunlara imkân sağlayacak düzenlemelerin Hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için, iki yıl süreyle izin istenilmesine karar verildiği vurgulandı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала