Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

BM'de Filistin tasarısı kabul edilmedi

© Sputnik / Fotoğraf bankasına girBirleşmiş Milletler
Birleşmiş Milletler - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İsrail'in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı kabul edilmedi.

BM Güvenlik Konseyi'ndeki oylamada 8 ülke lehte oy kullanırken ABD ve Avusturalya tasarıya ret oyu verdi. İngiltere, Litvanya, Nijerya, Güney Kore ve Ruanda ise çekimser kaldı. Evet oyu kullanan ülkeler ise Fransa, Ürdün, Şili, Arjantin, Çad, Lüksemburg, Çin ve Rusya oldu.

Tasarının kabulü için 9 oy gerekiyordu. Ancak 9 oy sağlansa bile ABD'nin veto etmesine kesin gözüyle bakılıyordu.

"MÜCADELE SÜRECEK"

Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, Filistin'in mücadeleyi sürdüreceğini belirterek, bundan sonra atılacak adımlara Filistinli liderlerin bugün yapacakları toplantıda karar verileceğini söyledi. BM Güvenlik Konseyi karar tasarısının kabul edilmemesinin ardından gazetecilere açıklama yapan Mansur, ABD'yi kastederek, "Bugün 8 değil 14 oy da alsaydık veto gücü olan bir ülke tasarının kabul edilmesine izin vermeyecekti" dedi.
Samimi bir şekilde barışı sağlamak için mücadele ettiklerini dile getiren Mansur, "Halkımız bu mücadeleyi sürdürecek ve Filistin liderliği toplanarak bundan sonra atılacak adımları kararlaştıracak" diye konuştu.
Ürdün'ün BM Daimi Temsilcisi Dina Kawar da gazetecilere yaptığı açıklamada, Filistin'in mücadelesini desteklemeyi sürdüreceklerini kaydederek, oylamanın bu mücadeleye bir ivme kazandıracağını belirtti. Kawar, oylamanın niye ocak ayına bırakılmadığı sorusu üzerine de tasarı üzerinde daha fazla istişare yapılması ve konsensüs aranması gerektiğini düşündüklerini ancak Filistinli liderlerin isteği üzerine tasarının oylandığını dile getirdi.

ABD TASARIYI YANLI BULDU

Tasarının lehinde oy kullanan Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, oylamanın ardından Konsey'de yaptığı konuşmada, burada bir anlaşma sağlanamaması nedeniyle üzgün olduklarını söyledi.

Fransa'nın da bu konuda bir tasarı hazırladığını ancak taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığı için Arap grubunun metninin oylandığını kaydederek, "Bu çabalar burada sonlanmamalı. Çok geç olmadan çözüm için tekrar uğraşma sorumluluğumuz var" dedi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power ise ret oyu vermelerinin nedenine ilişkin açıklamasında, tasarıyı yanlı bulduklarını, İsrail'in güvenliğinin göz önüne alınmadığını savundu. Tasarıyı reddetmelerinin şu anki durumdan memnun oldukları anlamına gelmediğini de belirten Power, barışın müzakere masasında uzlaşmayla sağlanabileceğini savundu.

Tasarı İsrail'in Filistin topraklarından  İsrail'in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngörüyordu.

Bugün, Doğu Kudüs dahil olmak üzere Batı Şeria'nın belirli bölgeleri ve Golan Tepeleri'nin önemli bir bölümü, BM kararlarında tanımlanmış olarak İsrail işgali altında bulunuyor.  Filistin Devleti'nin 1967 sınırları içinde kurulması talebi, bu tarihte meydana gelen Altı Gün Savaşı'yla işgal edilen söz konusu bölgelerin Filistin kontrolüne girmesini öngörüyor.

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала