- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

Olimpiyat kenti Soçi'de ‘paralellikler' festivali

© SputnikSoçi Olimpiyat Tesisleri
Soçi Olimpiyat Tesisleri - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Müziğin, dansın ve şarkıların; kısacası notaların ve ritmin başrolde olduğu bir halk kültürü etkinliği olan Uluslararası Paralleli (Paralellikler) Festivali, Rusya'nın olimpiyat şehri Soçi'de başladı. Festivale, Rusya'nın dört bir yanından gelen bölgesel müzik ve halk dansları ekiplerinin yanı sıra Türkiye ve Hindistan'dan ekipler de katılacak.

Uluslararası Paralleli (Paralellikler-Benzerlikler) Festivali, Rusya Federasyonu'nun zengin kültür birikimi ve her bölgesine özgü farklı halk hikayeleri ve efsaneleri temel alınarak tasarlanmış olan Soçi-Tematik Eğlence Parkı'nda düzenlenen törenle başladı.

26 Aralık UNESCO himayesinde kapılarını açan ve 11 Ocak'a kadar devam edecek olan festivale Rusya'nın dört bir yanından gelen bölgesel müzik ve halk dansları ekiplerinin yanı sıra Türkiye ve Hindistan'dan da misafirleri katılacak.

Adını gezegenin etrafını saran paralel çizgilerden alan festivalin logosuna yansıtılan slogan da Porte-Dizek oldu. Soçi-Park Halkla İlişkiler Müdürü Yelena Logunova'ya göre Parallelikler Festivali müziğin, dansın ve şarkıların; yani notaların ve ritmin başrolde olduğu bir halk kültürü festivali.

Festivalde katılacak Rus sanatçıların dışında, Kuban bölgesinin de dahil olduğu 9 ayrı bölgeden gelecek olan halk dansları ekipleri de sahne alacak. Türkiye'den ve Hindistan'dan gelecek olan ekipler ise Rusya'nın güney başkenti olan Soçi'de yaşayan vatandaşları kendi kültürleri ile tanıştıracak. Yelena Logunova'ya göre ‘Rusya ile son derece sıcak ilişkilere sahip olan bu ülkelerin katılımı ile oluşacak kültürel temaslar hem oldukça önemli olmakta, hem de gelecek vaat etmekte…

FRANSIZLARA DA İLHAM KAYNAĞI OLDU

Parallelikler  Festivali'ni organize eden yetkililerin söz konusu faaliyeti, Paris'te bulunan Disneyland'de çalışan Fransız meslektaşlarına da ilham kaynağı oldu. Bilindiği üzere benzer bir format üzerinde tasarlanmış olan Soçi-Park, özellikle son zamanlarda Rus Disneyland'i olarak adlandırılıyor.  Festival de öncelikle aileleri hedef kitlesi olarak kabul ettiği için parkın formatıyla tamamen örtüşmekte.

Soçi-Park Halkla İlişkiler Müdürü Yelena Logunova, Spurnik Radyosu'na şu bilgileri verdi. "Parkımızın böyle bir etkinlik için son derece elverişli bir platform görevi üstleneceği ve söz konusu organizasyonun daha uzun yıllar boyunca burada düzenleneceğine olan inancımız tamdır. Parkımızda bulunan eğlence araçlarının benzerleri Avrupa'da dahi bulunmamaktadır. Ayrıca Soçi-Park, özel hazırlanmış bölümleriyle Rus kültürünü ve tarihini de en iyi biçimde yansıtmaktadır."

"TÜRK MİSAFİRLERİMİZE GELİNCE…"

Paralleli Festivali'nin organizatörlerinden UNESCO Uluslararası Halk Sanatları Örgütü Daimi Üyesi ve Rus Kazakları Uluslararası Gençlik Kulübü Başkanı Roman Strom ise şunları söyledi:
‘‘Paralleli Festivali, UNESCO'nun kontrolü altında çalışmalarını koordine etmekte olduğumuz etkinliklerden biridir. Rusya'nın güneydeki başkenti olan Soçi'nin olimpiyatlardan elde ettiği birikimi yabancı misafirlerimizin takdir edebilmesi için mevcut tecrübemizi Soçi'deki sahneye taşımaya karar verdik. Festivale katılacak olan yabancı ekipler, Rus sanatçılar ile görüşme ve tecrübe alışverişi yapma imkanı bulacaklar. Türk misafirlerimize gelince… Hacettepe Üniversitesi Yetişkin Halk Dansları Topluluğu HÜYHAD, davetimizi büyük bir memnuniyetle kabul etmiştir. Üniversitenin rektörü, rektör yardımcıları ve öğretim üyeleri tarafından ciddi bir biçimde desteklenen HÜYHAD, kişisel kanaatime göre kendine has özellikleri olan oldukça başarılı bir grup olmasının yanı sıra, disiplinli ve istikrarlı bir biçimde sürdürdükleri provaları ve katıldıkları uluslararası festival ve yarışmalardaki profesyonellikleri ile de takdire şayandır. Hatta bu kadar yoğun bir tempo için zaman bulabilmeleri de oldukça şaşırtıcıdır. Festivalin oldukça parlak ve akılda kalıcı olabilmesi için aday ekiplere uluslararası tecrübeye sahip olma şartı getirdik. HÜYHAD bu şartı fazlası ile karşılayan bir ekiptir."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала