BM Güvenlik Konseyi (BMGK) - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Türkiye ve dünya politikasından en güncel haberler, açıklamalar

Erdoğan, 19 Ocak'ta Bakanlar Kurulu'nu toplayacak

© SputnikErdoğan basın toplantısında
Erdoğan basın toplantısında - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nu 19 Ocak’ta Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplayacağını açıkladı.

Türk-İş'i ziyareti sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir gazeteci, "Yeni yılda Bakanlar Kurulu'nu toplayabileceğinizi siz ifade etmiştiniz. Binali Yıldırım, bir tarih verdi. Sonrasında Başbakan Ahmet Davutoğlu '5 Ocak'ta böyle bir toplantı olmayacak' dedi. Son olarak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın bazı ifadeleri oldu. Tüm bunları nasıl değerlendirirsiniz? İlk Bakanlar Kurulu başkanlığınız ne zaman olacak?" sorusunu yöneltti.

Cumhurbaşkanının yetkilerinin Anayasa ile belirlendiğini hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı olarak, seçimler öncesinde şu ifadeyi ben sıkça kullanmışımdır; 'Anayasa'nın vermiş olduğu yetkiler ne ise bu yetkileri sonuna kadar kullanırım'. Devir teslimden bu yana Eylül, Ekim, Kasım, Aralık; 4 ay geçti ve şimdi Ocak ayına giriyoruz. Bu konularda da 2014'ü ve 2015 ile geleceği… Bir Cumhurbaşkanı olarak, Bakanlar Kurulu'na —Anayasa'nın hükmü- 'Başkanlık eder, gerekli görüldüğü hallerde toplar', bu hükümdür. Ve Sayın Başbakan'la da bu konuyu görüştük. Binali Bey'in böyle bir tarih verip vermediği konusunda, kendisi 'Ben böyle bir tarih vermedim' diyor, ama biz Sayın Başbakan'la da konuyu görüşerek ayın 19'unda ben Bakanlar Kurulu'nu Beştepe'de (Cumhurbaşkanlığı Sarayı) toplayacağım. Ve orada, Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık edeceğim. Bunun dışındaki şeylerde de Cumhurbaşkanı üzerinde kimse vesayet kurmaya kalkmasın. Cumhurbaşkanı, bu devletin başıdır. Bu devletin başı olarak da yetkisini kullanır. Ama Cumhurbaşkanı'na birileri vesayet kurmaya kalkarsa, hatırlarsanız yine seçim öncesi ben 'Alışılmış bir cumhurbaşkanı olamayacağımı' da söylemiştim, dolayısıyla böyle vesayetlerle hareket eden birisi de değilim. Tam aksine, hükümetiyle uyum içerisinde olan, hükümetine güç katmaya çalışan… Çünkü Hükümetimizin başarılı olması, şahsımın başarılı olması anlamına gelmez. Tam aksine, ülkemizin 2023 hedeflerini yakalaması ve muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkması anlamına gelir ki bizim Bakanlar Kurulumuz da bu şekildeki, bu belli aralıklarla olabilir, zaman zaman olur. Bu tür biraraya gelişimiz kimseyi rahatsız etmesin."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nu toplamasının rahatsızlık vesilesi değil, gelişmeleri birlikte değerlendirme amacı taşıdığını belirterek, "Hükümetle, Beştepe'nin veya Cumhurbaşkanının kopuk olması, bize farklı bakışlar sergileyenleri sevindirebilir. Biz onları sevindirmeye pek niyetli değiliz. Gayet güzel bir çalışma olacağı inancındayım" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала