Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Lavrov: Ukraynalılar Brüksel ve Washington'u dinlemeyi bırakmalı

© Sputnik / RIA Novosti / Fotoğraf bankasına girRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 2014 yılının Rusya diplomasisi açısından gerçek anlamda zor geçtiğini söyledi. Ukrayna krizinin çözümünün mümkün olduğunu belirten Lavrov, " Ukraynalılar Brüksel ve Washington'daki suflörlerini dinlemeyi bırakıp kendi aralarında anlaşma sağlayıncaya kadar kriz sona ermez" dedi.

Gazetecilere 2014 yılındaki gelişmeleri değerlendiren Sergey Lavrov, Kiev'deki ABD ve AB destekli darbe, Rusya'ya yönelik tek taraflı yaptırımlar nedeniyle Batılı ülkelerle ilişkilerin ciddi zarar gördüğünü kaydetti.

Ukrayna-Donetsk - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Ukrayna'da yüzlerce kişi özgürlüklerine kavuştu
"Bu gelişmeler, Soğuk Savaş sonrasında ortaya çıkan ciddi sistemsel problemlerin bir sonucu oldu" diyen Lavrov, ülkeleri 'bizimkiler' ve 'diğerleri' şeklinde sınıflandırmanın uluslararası istikrarı bozduğunu belirtti.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in onayladığı çok vektörlü, bağımsız dış politika stratejisinin pratikte etkisini gösterdiğini söyleyen Rus bakan, "ABD, daha önce eşi benzeri görülmemiş çabalarına rağmen Rusya karşıtı bir koalisyon oluşturamadı. Moskova'nın birçok ülkeyle karşılıklı saygı temelinde diyalogu arttı" dedi.

Sergey Lavrov, Ukrayna krizine yönelik Minsk mutabakatlarının ve Suriye'deki kimyasal silahları imha sürecinin büyük oranda Rusya'nın katkıları sonucunda gerçekleştiğini ifade etti. İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili krizde gelinen noktada da Rusya'nın önerdiği kademeli ilerleme ve karşılıklı bağlılık prensiplerinin rolüne dikkat çekti.

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün (KGAÖ) rolünü ve potansiyelini arttırmaya yönelik Rusya'nın dönem başkanlığında ciddi çalışmalar yapıldığını kaydeden Lavrov, Rusya'nın Asya-Pasifik Bölgesi ile entegrasyonuna da büyük önem verdiklerini belirtti.

Kievdeki durum. Sağ sektor - Sputnik Türkiye
Batı Ukrayna’da Ortodoks kiliselerine saldırı
Sergey Lavrov, Ukrayna krizinin çözümünün mümkün olduğunu belirterek, "Ukrayna tarihindeki bu trajik süreç, ulusal uzlaşı, mutabakat, çıkar dengesi sağlanarak ve bölgeler arasında eşit ilişki dengesi kurularak sağlanabilir. Şunu herkes çok iyi anlamalı ki, Ukraynalılar Brüksel ve Washington'daki suflörlerini dinlemeyi bırakıp kendi aralarında anlaşma sağlayıncaya kadar kriz sona ermez. İnsan ve azınlık haklarının korunması ve uygulanması, Rusça ve diğer dillerin statüsü ile bölgelerdeki durum da krizin sona ermesinde belirleyici olacak" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала