Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Daimi Temsilci Gruşko: NATO, sınırları zorluyor

© SputnikDaimi Temsilci Gruşko NATO
Daimi Temsilci Gruşko NATO - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya’nın NATO Daimi Temsilcisi Alensandr Gruşko, yaptığı açıklamada, NATO’nun mevcut icraatları ile Rusya’nın sınırlarına yakın bölgelerdeki durumu gerdiğini ve Moskova’nın cevap niteliğinde birtakım önlemler almak zorunda kalacağını belirtti.

Uluslararası Haber Ajansı Rusya Bugün’ün organize ettiği Moskova-Brüksel adlı video-konferansta söz alan Gruşko, ‘‘NATO, sınırları zorluyor. Bu durum, bazı önlemler almamızı gerektirecektir’’ şeklinde konuştu.

Moskova’nın Galler’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde kabul edilen planların hayata geçirilme süreçlerini yakından takip ettiğini belirten Daimi Temsilci, NATO’nun özellikle yeni özel harekat birlikleri oluşturma konusuna konsantre olduğunu, bahsi geçen tugayların hazırlık çalışmalarının 2015 tamamlanacağını ve 2016’dan itibaren de sürekli göreve başlayacaklarını da sözlerine ekledi. ‘‘Mevzubahis birliklerin öncelikli olarak Baltık ülkeleri ve Polonya’ya konuşlandırılmaları söz konusudur’’ diyen Gruşko, ABD Ordusu’nun Baltık ülkeleri ve Polonya’daki devamlı faaliyetlerinin ve NATO’nun Rusya sınırlarına yakın bölgelerde düzenlemekte olduğu tatbikatların Moskova tarafından dikkatle izlendiğinin de altını çizdi.

Açıklamasının sonunda NATO’ya ait savaş gemilerinin Karadeniz ve Baltık Denizi’ndeki varlığından da bahseden Gruşko, ‘‘Bugün gelinen noktada Karadeniz, maalesef bu denize kıyısı olmayan yabancı ülkelere ait savaş gemilerinin cirit attığı bir alan haline gelmiştir. Karadeniz’e kıyısı bulunan 4 ülkenin NATO’ya üye olması ve böyle bir güvenlik tedbirinin alınmasını gerektirecek herhangi bir süreç yaşanmaması sebebiyle bu gemilerin Karadeniz’de ne yaptığını anlamakta güçlük çekiyoruz’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала