GÖRÜŞ

Güney Akım'da akışın değişmesi Türkiye için ne anlama geliyor?

© SputnikGüney Akım boru hattı inşaatı
Güney Akım boru hattı inşaatı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1 Aralık 2014'te yaptığı açıklamada Avrupa Komisyonu’nun tutumu nedeniyle Güney Akım projesinin gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Tamamını oku: http://turkish.ruvr.ru/2014_12_03/Guney-akiRusya lideri, yaz başında Avrupa Komisyonu ile görüşmeler yapmak için projeyi donduran Bulgaristan'ın bugüne kadar boru hattının inşaatına izin vermediğine dikkat çekti.

"AVRUPA HALA RUS GAZINA MUHTAÇ"

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA) Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Fatih Cemil Özbuğday'a göre, Avrupa Komisyonu ve Bulgaristan'ın tutumu nedeniyle Güney Akım projesini rafa kaldıran Rusya'nın bu kararı AB'yi zor durumda bırakıyor, çünkü AB ülkelerinde doğalgaz sıkıntısı yaşanırken Güney Akım projesi Doğu Avrupa ülkelerini olası risklerden koruyacaktı.Özbuğday şu tespitleri yaptı:

"Avrupa'nın yeni ilave kaynaklar olmadığı durumda doğalgaz tedariğinde Rusya'ya muhtaç olduğunu biliyoruz. Yani şu an için mesela İsrail'de Doğu Akdeniz kıyılarında yeni bir gaz rezervi bulundu ama henüz bunun Avrupa'ya aktarımı söz konusu değil. Aynı şekilde Orta Doğu'da mesela Kuzey Irak gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya aktarımı; henüz bunun için de yeterli teknik altyapı oluşmuş durumunda değil. Onun dışında Amerika'da üretilen kaya gazı veya gazın Avrupa'ya taşıması henüz ekonomik olarak tam da gerçekleşebilecek durumda değil. Dolayısıyla bence Avrupa hala Rusya'nın gazına muhtaç durumda, hala Rusya'nın gaz tedariğine ihtiyacı var".

Güney Akım projesine en çok ilgi duyan Doğu Avrupa ülkeleridir, Avrupa Komisyonu ise bu ülkelerin çıkarlarını dikkate almıyor. Avrupa'nın bunu yapmakla sadece kendisine zarar verdiğini ifade eden Sırbistan Doğalgaz Derneği Asamblesi Başkanı Voyslav Vuletiç, ‘Asıl sorunları Avrupa Komisyonu'ndan bürokratlar çıkarıyorlar, bu arada Güney Akım projesinin gerçek katılımcıları onun gerçekleştirilmesine çok büyük ilgi gösteriyor' ifadesini kullandı.Çek Cumhuriyeti'nin Vemex Doğalgaz Şirketi Pazarlama Başkanı Hugo Kiselka Rus tarafının attığı adımı ‘gösterilen ilgisizlik, Avrupa'da istikrarlı enerji durumunu korumak istemeyişine verilen çok mantıklı bir karşılık' olarak değerlendirdi. Hugo Kiselka'nın sözlerine göre ‘Güney Akım projesinden vazgeçme kararı Bulgaristan, Sırbistan, ayrıca Macaristan ve Avusturya gibi ülkeler için gerçekten felaket sonuçlar doğurabilir. Rusya'nın doğalgaz sevkiyatları bu ülkelere sorunsuz hayat, yani bütçeye ek gelirlerin sağlanması ve enerji alanında istikrarı garantiye alıyordu.

"KURALLARI RUSYA BELİRLEYECEK"

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü enerji güvenliği uzmanı Tuğçe Varol Sevim ise AB'nin hesaplamalarında hata yaptığı görüşünü dile getirerek şunu söyledi:

"Avrupa Birliği Güney Akım iptal olmayacaksa onların istedikleri bir düzene gelecek beklentileri içindeydiler. Yani Rusya'yı istedikleri kurallara uyduracaklardı. Güney Akım olacaktı ama gene AB şartlarında olacaktı. Güney Akım projesine baktığınız zaman arasındaki ülkeler AB'nin kontrol edebildiği ülkelerdi. Ancak şimdi proje Türkiye'den geçince Türkiye Avrupa tarafından çok kontrol edilebilir bir ülke değil. Burada Rusya tekrar oyunun dizaynını kendi eline alıyor. O yüzden kurallar yine Rusya'nın belirlediği kurallar üzerinden mı olacak yoksa Avrupa'nın talep ettiği kurallar üzerine mı olacak? Yani Rusya'nın bu gazı en nihayetinde Avrupa'ya gidecek, ancak Rusya'nın istediği gibi mi gidecek, yoksa Avrupa'nın istediği gibi gidecek, biz onu göreceğiz."

"TÜRKİYE ENERJİ KORİDORU OLMA YOLUNDA…"

Bu arada Rusya sadece Güney Akım projesinden vazgeçmedi, projeye yeni bir oyuncuyu; Türkiye'yi dahil ederek, projeye resmen yeni bir şekil vermiş oldu. Türkiye Enerji Vakfı (TENVA) Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Fatih Cemil Özbuğday'a göre bu, bir yandan Rusya'ya Avrupa Komisyonu ile tartışmasında biraz zaman kazanma, öbür yandan da Türkiye'yi kendi tarafına çekme imkanı tanıdı. Cemil Özbuğday, AB'nin Türkiye'nin tutumunu etkilemeye çalışacağından emin olduğunu ifade ederek şunu söyledi:

"Şu an Türkiye'nin daha rahat olmasının ardında şöyle bir gerekçe var. Şu anda butün müzakereler dondurulmuş durumunda. Özellikle Doğu Akdeniz'de İsrail ve Güney Kıbrıs ile yaşanan gerginlikler neticesinde Güney Kıbrıs birçok müzakereyi veto etmiş durumunda. Dolayısıyla şu anda zaten Türkiye'nin halihazırda yakın zaman içerisinde Avrupa ile gerçekleştirebileceği ortak pek bir şey yok. Zaten durma noktasına gelmiş durumundayız. Bu birkaç sene de devam edecek. Dolayısıyla bunu bilen Türkiye de farklı alternatiflere yönelecek. Bu da farklı alternatifler arasında en cazip olanı gibi görünüyor. Ama tabi ki önümüzdeki zamanlarda göreceğiz belki Avrupa veya Batı ittifakı başka yöntemleri kullanacak. NATO üzerinden belki Türkiye'yi yaptırımlarda bulunabilir veya bu politikasını gözden geçirmesini isteyebilir. Ama AB bağlamında konuşacak olursak şu an zaten işler durma noktasında. Dolayısıyla Türkiye'nin atabileceği adımlardan bir tanesi Rusya ile işbirliği yapmak gibi görünüyor. Bu arada projenin Türkiye'ye yönlendirilmesi Türkiye'nin de şöyle işine geldi. Neticede Türkiye Güney bölgesinde bir doğal gaz koridoru olma çabasında. Yani bir taraftan Azerbaycan'dan, bir taraftan Türkmenistan'dan, bir taraftan Rusya'dan gidecek gazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya iletilmesi konusunda Türkiye adımlar attı. Hatta dış politikadaki çoğu stratejisini bunun üzerinde kurdu. Aynı şekilde yine Irak'tan gelecek olan, Doğu Akdeniz'de keşfedilmiş yeni gaz rezervlerinin de Türkiye üzerinden Avrupa'ya iletilmesi konusunda Türkiye'nin şu anda çalışmaları olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla enerji koridoru olma yolunda bu kadar çok adım atan hükümet için bu son yapılan teklifin de son derece çekici geldiğini düşünüyorum."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала